Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

27 sierpnia, 2019

Dożynki – święto plonów

Dożynki – święto plonów

Dożynki to największe święto w roku rolników. To czas odpoczynku i wytchnienia po ciężkich pracach polowych. Forma wdzięczności za tegoroczne plony, a jednocześnie prośba o pomyślność w następnych. Tradycyjnie święto plonów obchodzone było 23 września w równonoc jesienną. Obecnie obchodzone jest na przełomie sierpnia i września.
Tej ziemi, która jest warsztatem pracy rolnika, która rodzi i karmi, z której czerpiemy owoce. Tego dnia docenimy także sadowników, ogrodników oraz tych, którzy pracują na rzecz rolnictwa.
Zwyczaje dożynkowe mogą mieć charakter zarówno religijny, świecki i ludowy, który powiązany jest z zabawą z okazji zakończenie zbiorów. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta lub Starościna dożynkowi. Piękną tradycją święta plonów są wieńce dożynkowe – symbol trudu rolników. Wieńce dożynkowe rolnicy przynoszą do kościoła, by podziękować Panu Bogu za szczęśliwy przebieg żniw i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok. Wieniec dożynkowy musi być wykonany tradycyjnymi metodami, nie może w nim zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Upiększać korony i wieńce mogą zioła, kwiaty polne. Następnie Starosta wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy.
Zwyczajem stały się liczące wielu uczestników pielgrzymki chłopskie do miejsc kultu religijnego, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych, w szczególności do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Maria Wandzik

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.