Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

01 sierpnia, 2019

Drugie życie biżuterii w Kawiarence naprawczej

Drugie życie biżuterii w Kawiarence naprawczej

Spółdzielnia „Familia” została finalistą ogólnopolskiego programu „Naprawiamy z Veolią”. NaprawiaMY z Veolią to nowa propozycja Fundacji Veolia Polska i Fundacji Ashoka Polska dla wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć miejsce aktywności sąsiedzkiej, oparte na idei naprawiania i ponownego wykorzystywania przedmiotów. Celem programu jest rozwijanie idei zero waste i stworzenie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych.
W środę 31 lipca w godz. od 12.00 do 14.00 odbyło się oficjalne otwarcie „Kawiarenki naprawczej”, znajdującej się przy ul. Zamkowej 8 w Tarnowskich Górach. Miejsce cyklicznych spotkań to okazja do przebywania we wspólnym gronie, a także możliwość naprawienia pod okiem profesjonalisty starej lub uszkodzonej biżuterii lub stworzenie czegoś nowego. Kobiety na takie drobiazgi potrafią wydać fortunę.

Naszym celem jest nadanie rzeczom drugiego życia – w tym przypadku biżuterii np.: koralom, bransoletkom, broszkom, pierścionkom, kolczykom oraz wisiorkom. Fachowcy z „Koralikowego Imperium” będą z nami na stałe współpracowali w projekcie i inspirowali do tworzenia wyjątkowych błyskotek.
Najważniejsze w projekcie „Kawiarenki naprawczej” są dwa priorytety tj: socjalizacja osób najbardziej nam zależy na tej międzypokoleniowej, aby przychodziły do nas babcie z wnukami i razem spędzały czas, ucząc się i bawiąc. Kolejny priorytet to ekologiczny – ma on wymiar edukacyjny oraz praktyczny, można się o tym przekonać przychodząc na cotygodniowe spotkania w kawiarence.


Istotne jest, aby wyrobić w sobie nawyk by nie wyrzucać starych i zepsutych rzeczy. Tchnąć w nie nowe życie, wtedy sporo zaoszczędzimy na domowym budżecie. Ważna jest także satysfakcja, że samemu coś się stworzyło.
Projekt „Kawiarenki naprawczej” działającej przy Spółdzielni „Familia” trwa tylko 5 miesięcy, czyli do końca grudnia b.r. , mimo to pani Aniela Jany, nie zamierza na tym zakończyć. Kawiarenka ma stać się miejscem, gdzie będzie można się spotkać i zrealizować swoje działania i inicjatywy, które w nas drzemią.


Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.