Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Dzień Flagi Narodowej

Dzień Flagi Narodowej

Polska flaga mieni się dwoma poziomymi pasami o biało – czerwonych barwach. Barwy, te skrywają głęboką symbolikę oraz zmieniły swoje kolory, na przestrzeni lat. Pierwsza barwa to biały oznacza on w heraldyce srebro. W odniesieniu do wartości duchowych to czystość i niepokalanie. Natomiast barwa czerwona jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach państwowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie. Obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku.
Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało – czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.
Obecnie obchody Święta Flagi Narodowej oprócz propagowania postaw patriotycznych i czerpania ze źródeł wiedzy historycznej w postaci rekonstrukcyjnych inscenizacji, przybrały zupełnie inny wymiar m.in. organizowane są akcje i manifestacje patriotyczne oraz imprezy sportowe. W ostatnich latach powszechne, stało się noszenie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński, trwa on do dziś.

Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.