Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Dzień Flagi Narodowej

Dzień Flagi Narodowej

Polska flaga mieni się dwoma poziomymi pasami o biało – czerwonych barwach. Barwy, te skrywają głęboką symbolikę oraz zmieniły swoje kolory, na przestrzeni lat. Pierwsza barwa to biały oznacza on w heraldyce srebro. W odniesieniu do wartości duchowych to czystość i niepokalanie. Natomiast barwa czerwona jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach państwowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie. Obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku.
Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało – czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.
Obecnie obchody Święta Flagi Narodowej oprócz propagowania postaw patriotycznych i czerpania ze źródeł wiedzy historycznej w postaci rekonstrukcyjnych inscenizacji, przybrały zupełnie inny wymiar m.in. organizowane są akcje i manifestacje patriotyczne oraz imprezy sportowe. W ostatnich latach powszechne, stało się noszenie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński, trwa on do dziś.

Maria Wandzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *