08 marca, 2022
Różni je m.in. wiek (najstarsza ma 71, najmłodsza 28 lat), doświadczenia życiowe, pozycje zawodowe. Łączył do niedawna fakt, że sport i ruch praktycznie nigdy nie były obecne w ich życiu. Od kilku miesięcy jest jednak inaczej, dzięki specjalnemu programowi zajęć uwzględniającym potrzeby kobiet.
Co przeszkadza paniom ćwiczyć?
Z historycznych analiz GUS wynika, że uczestnictwo kobiet w sporcie spada. Główną barierą dla podejmowania regularnej aktywności sportowej jest brak czasu, zła kondycja zdrowotna i co bardzo ważne niewystarczająca motywacja.
Często jednak decydują sprawy intymne, brak pewności siebie, obawa o ocenę otoczenia.
Kolejnym problemem, na który wskazują badania jest rezygnacja z zajęć WF przez dziewczynki w wieku nastoletnim, szacuje się że może to być nawet 50% nastolatek – to często początek tworzenia się stylu życia, w którym brakuje miejsca na aktywność fizyczną.
Władze katowickiego MOSIRu zdiagnozowały problem i mają pomysł na rozwiązanie
Od kilku miesięcy w zabytkowej sali sportowej przy Józefowskiej 40 w Katowicach działa bezpłatny klub fitness dla kobiet. MOSiR przygotował specjalne dedykowane paniom treningi indywidualne i grupowe. Uczestniczki mogą zapisywać się na zajęcia z początkiem każdego miesiąca. Cel jest jeden – promowanie aktywności fizycznej kobiet.
– Zachęcenie do uprawiania sportu osób, zwłaszcza kobiet, które praktycznie nigdy tego nie robiły to olbrzymie wyzwanie. W skrócie wymaga to stworzenia pewnej przyjaznej atmosfery, na które składają się elementy, które np. dla przeciętnego mężczyzny są zupełnie niezauważalne. To trochę taki świat, jak z komedii „Seksmisja”, gdzie mężczyźnie nie bardzo mają wstęp – mówi z uśmiechem Małgorzata Mrzyczek, z Działu Sportu i Obsługi Klienta katowickiego MOSiR.
Efekty przerosły oczekiwania nie tylko uczestniczek ale też pracowników MOSiRu. Gdy program ruszył działała tylko jedna grupa. Sześć pań uczestniczyło w zajęciach raz w tygodniu.
– Obecnie na w treningach indywidualnych i grupowych notujemy ponad 600 wejść w miesiącu. Co najważniejsze, jest bardzo dużo chętnych wśród osób, które jeszcze nigdy nie brały udziału w zajęciach. To dowód, że udaje nam się przyciągać do uprawiania sportu osoby do tej pory nieaktywne – mówi Michał Wojaczek, kierownik działu sportu i obsługi klienta katowickiego MOSiR.
Zajęcia na Józefowcu są tylko jedną z form innowacyjnych działań prowadzonych przez katowicki MOSIR. Inne ciekawe rozwiązania ośrodka to np. program wsparcia ruchowego seniorów po pandemii „Rozruszamy po Covidzie”, wakacyjny projekt promujących ciekawe trasy rowerowe w Katowicach, czy organizowane ostatnio Walentynki na lodowisku i lekcje jazdy na łyżwach dla osób w każdym wieku.
Źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza Sp. z o.o.
Najpopularniejsze
Najnowsze