Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

24 kwietnia, 2020

Dzień Wolnej Sztuki z Muzeum Śląskim


Już jutro, 25 kwietnia, obchodzić będziemy Dzień Wolnej Sztuki. Muzeum Śląskie przygotowało coś specjalnie na tę okazję.

Kiedy zwiedzamy muzea, najczęściej chcemy zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Bez głębszych refleksji przebiegamy wzrokiem po kolejnych obiektach wystawy. Według badań statystycznie spędzamy tylko osiem sekund przed każdym dziełem. Spowodowane jest to tym, że wchodząc do muzeum, czujemy się „zmuszeni” do zobaczenia wszystkiego, co tam się znajduje. Efekt tego jest taki, że nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co zobaczyliśmy chwilę wcześniej. Dzień Sztuki Wolnej organizowany jest od 2011 roku w muzeach w całej Polsce. Jego idea polega na tym, żeby przekonać zwiedzających, że warto postawić na jakoś zwiedzania, a nie na ilość.
To idealna okazja, aby przyjrzeć się dziełom, zastanowić się nad nimi oraz nad tym, jakie wywołują one w nas emocje.

Muzeum Śląskie już po raz kolejny bierze udział w tej akcji i zachęca do wspólnego świętowania tego dnia swoich stałych bywalców. Niestety obecna sytuacja sprawiła, że w tym roku niemożliwa będzie powolna kontemplacja i wymiana myśli przy oryginalnych obrazach. Jednak nie oznacza to, że Dzień Wolnej Sztuki się nie odbędzie. Muzeum Śląskie, podobnie jak wiele innych instytucji kultury, przeniosło swoją działalność do sieci, dlatego też na stronie internetowej można zobaczyć kilka prac z kolekcji plastyki nieprofesjonalnej, których tematem przewodnim jest „szczęście”.
Wszystkich chętnych do wspólnego świętowania z Muzeum Śląskim zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej muzeumslaskie.pl. W zakładce Aktualności – Dzień Sztuki Wolnej, znajdą Państwo pięć wyjątkowych obrazów. Mamy nadzieję, że skłonią one do refleksji i wzbudzą wiele pozytywnych emocji.

autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.