02 października, 2019
Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na:
„Dzika muzyka z serca Polski” z Januszem Prusinowskim
oraz „Rozwój percepcji słuchowej i warsztat kreatywnego muzykowania” z Kazimierzem Nitkiewiczem z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – warsztaty muzyczne z cyklu „Z przytupem”
Przed nami dwa październikowe warsztaty muzyczne, które zainteresują szczególnie instrumentalistów w każdym wieku – muzyków grających na instrumentach smyczkowych, dętych, strunowych szarpanych, akordeonistów oraz perkusistów.
Pierwsze z nich, które odbędą się 12 października, to „Dzika muzyka z serca Polski”, prowadzone przez Janusza Prusinowskiego. Wiejskie mazurki i oberki będą punktem wyjścia do poznania właściwości rytmów, melodii, śpiewu i tańca, tworzących podstawy i punkt wyjścia do wspólnego muzykowania. Prowadzący sięgnie do repertuaru Kazimierza Meto z Gliny i Piotra Gacy ze Rdzowa. Warsztaty mają za zadanie uwrażliwiać uczestników na subtelność i piękno muzyki wiejskich mistrzów, da
narzędzia do dalszego rozwoju i poszukiwań muzycznych, a także dużo satysfakcji ze wspólnego muzykowania.
Zapraszamy instrumentalistów wszelkiego typu, szczególnie muzyków grających na skrzypcach i innych instrumentach smyczkowych, a także akordeonistów, muzyków grających na instrumentach dętych, strunowych szarpanych oraz perkusistów.
prowadzi: Janusz Prusinowski – skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, organizator. Jeden z prekursorów odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce, uczeń wiejskich muzykantów – Jana i Piotra Gaców, Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia i wielu innych. Lider „Janusz Prusinowski Kompania”, zespołu promującego muzykę tradycyjną w Polsce i na świecie. Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka jako języka ekspresji.
Współzałożyciel warszawskiego „Domu Tańca”. Współtworzy teatr muzyczny „Słuchaj Uchem”, którego głównym adresatem są dzieci. Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (od 2010), prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, inicjator programu telewizyjnego „Dzika Muzyka”, organizator międzynarodowego projektu „Polska – Ścieżki Tańca”, laureat brązowego medalu zasłużony kulturze „Gloria Artis” oraz dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem drugiego muzycznego spotkania, 27 października, prowadzonego przez Kazimierza Nitkiewicza z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, będzie uwrażliwienie zmysłu słuchu na zjawiska zachodzące w muzyce, bieżąca analiza zjawisk muzycznych, ćwiczenie umiejętności współmuzykowania w zespole muzycznym, rozwijanie myślenia kreatywnego i improwizacji, ze szczególnym uwzględnieniem improwizacji zespołowej.
Zapraszamy instrumentalistów w każdym wieku, którzy potrafią grać na instrumentach przynajmniej na poziomie podstawowym i posiadają własny instrument.
prowadzi: Kazimierz Nitkiewicz – trębacz, reżyser dźwięku, wokalista, twórca piosenek. Na trąbce gra od 9 roku życia, przerabiając różne style muzyczne od muzyki klasycznej, przez jazz, reggae, orkiestry dęte do muzyki tradycyjnej i polskiej muzyki lat 30. XX wieku. Jako trębacz, realizator albumów i wydawca na stałe działa w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej. Współpracował w różnych rolach (trębacz, realizacja nagrań, postprodukcja nagrań, realizacja dźwięku na żywo, wydawca) z różnymi zespołami i artystami.
„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.
„Dzika muzyka z serca Polski”
data: 12 października 2019 (sobota), godz. 12.00–18.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat (pl. Wolności 1)
prowadzi: Marek Prusinowski
koszt: 15 zł
zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
uwaga! obowiązują przedpłaty do 9 października
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/dzika-muzyka-z-serca-polski/
„Rozwój percepcji słuchowej i warsztat kreatywnego muzykowania”
data: 27 października 2019 (niedziela), godz. 12.00–18.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat (pl. Wolności 1)
prowadzi: Kazimierz Nitkiewicz (Warszawska Orkiestra Sentymentalna)
koszt: 15 zł
zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
uwaga! Przy zapisach prosimy o informację na jakim instrumencie gra uczestnik warsztatów.
uwaga! obowiązują przedpłaty do 23 października
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/rozwoj-percepcji-sluchowej-i-warsztat-kreatywnego-muzykowania/
opracowanie:
Agnieszka Woszczyńska