Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

16 września, 2020

EKO Sezon Filharmonii Śląskiej


W nowym sezonie Filharmonia Śląska zwraca się w kierunku natury. Kompozycje inspirowane światem przyrody obecne w programach koncertów to tylko jeden z elementów EKO Sezonu. Działania śląskiej instytucji wykroczą bowiem poza sferę muzyczną i rozszerzą się na pole społeczne i ekologiczne.

76. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej obfitować będzie w inicjatywy, których głównym celem będzie troska o środowisko. Jednym z najważniejszych elementów EKO Sezonu będzie współpraca z działającymi proekologicznie organizacjami pozarządowymi. Wśród nich znajdą się: Fundacja Park Śląski, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – oddział w Zabrzu Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Psitul mnie”, Pracownia Edukacji Żywej, czy też Inicjatywa Ekologiczna na Rzecz Ludzi i Zwierząt Stowarzyszenie Kurka Wodna. Będą one nie tylko pomagać Filharmonii Śląskiej i doradzać w działalności ekologicznej, ale także przeprowadzą serię EKO Warsztatów dla melomanów w każdym wieku (szczegółowy plan warsztatów dostępny jest na stronie filharmonia-slaska.eu). Partnerzy Filharmonii przygotują również EKO Tutoriale, w których pokażą, jak na co dzień dbać o naturę. Co więcej, na dachu Filharmonii zostaną zamontowane dwa ule, które zamieszkają miejskie pszczoły, dzięki współpracy z Pasieką Śląskie Miody. Budynek stanie się także schronieniem dla ptaków, które będą mogły korzystać z przygotowanych dla nich budek.
Filharmoniczni artyści oraz pracownicy administracji będą także spełniać EKO Uczynki – będą włączać się w inicjatywy społeczne na rzecz ekologii oraz dzielić się swoimi prywatnymi działaniami, które na co dzień pomagają im troszczyć się o przyrodę.
Misją Filharmonii Śląskiej będzie nie tylko promowanie proekologicznego trybu życia, ale także bycie na co dzień bardziej przyjazną środowisku. Dlatego też będzie dążyć do zmniejszenia zużycia energii i wody, będzie stopniowo rezygnować z części materiałów drukowanych, zadba także o segregację śmieci. Tym, co zrealizuje się już na pierwszym koncercie, będzie odejście od wręczania artystom kwiatów, które zostaną zastąpione słoikami miodu.
Nowy sezon Filharmonii Śląskiej będzie zatem okazją do zwrócenia uwagi melomanów na kwestie ekologiczne, pozwoli on także szerzej spojrzeć na to, w jaki sposób instytucje mogą przyczynić się do poprawy wspólnego życia. To wszystko – oczywiście – w towarzystwie muzyki, bo to ona przecież inspiruje do działania.
Źródło: Filharmonia Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *