Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

21 sierpnia, 2020

EKO Sezon Filharmonii Śląskiej


19 sierpnia Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego ogłosiła program koncertów na pierwsze cztery miesiące 76. sezonu artystycznego. Nie zabraknie wielkich nazwisk, premier i dzieł doskonale znanych, a co więcej – nowy sezon będzie dla filharmoników czasem zwrócenia się w kierunku natury i ekologii w myśl hasła Usłysz nas – naturalnie.

W nowym sezonie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzą znakomici dyrygenci, wśród których będą: Bassem Akiki, Yaroslav Shemet, Massimiliano Caldi, czy Christian Schumann. Wraz z filharmonikami śląskimi wystąpią także wspaniali soliści jak m.in. grający na oryginalnych instrumentach stworzonych przez Antonio Stradivariego Janusz Wawrowski i Rainer Honeck, a także Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, Andrew Zolinsky i wielu innych. Śląską Orkiestrą Kameralną zadyrygują jej nowi szefowie – Maciej Tomasiewicz oraz Piotr Pławner.
W repertuarze koncertów znajdą się liczne dzieła Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin mamy okazję świętować w 2020 roku, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego, Josepha Haydna, Johanna Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i wielu innych. Niezwykle interesującym elementem koncertów będą liczne prawykonania. W Filharmonii Śląskiej premierowo zabrzmią kompozycje Eugeniusza Knapika, Mikołaja Piotra Góreckiego, Marcela Chyrzyńskiego, Jana Wincentego Hawela, Aleksandra Lasonia oraz zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H.M. Góreckiego, którego poznamy w październiku. Działalność artystyczna będzie odnosić się także do natury. Został przygotowany cykl EKOkoncertów, które poprzez swój program oraz towarzyszące im wydarzenia pomogą zrozumieć i zachwycić się bogactwami przyrody i przekonają do tego, że warto ją chronić.
EKO Sezon Filharmonii Śląskiej obfitować będzie w inicjatywy, których główny cel to troska o środowisko. Instytucja zaprosiła do współpracy specjalistów z organizacji pozarządowych, którzy będą prowadzić EKO Warsztaty i EKO Tutoriale. Filharmonicy będą także spełniać EKO Uczynki – artyści oraz pracownicy administracji będą się dzielić z Melomanami swoimi prywatnymi działaniami, które na co dzień pomagają im dbać o naturę.
Filharmonia Śląska zaprasza Melomanów do zakupu EKO Abonamenów (od 24 sierpnia) oraz biletów na pojedyncze koncerty (od 31 sierpnia). Pierwszy koncert już 11 września w sali koncertowej im. Karola Stryji.
Źródło: Filharmonia Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *