Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

24 sierpnia, 2018

Ekologicznie z Tyskimi Żywiołami

Organizatorzy zachęcają: „przyjdź z własnym kubkiem i słoikiem!”. I przypominają, że statystyczny Polak rocznie zużywa ponad 500 foliowych siatek.

Od lat wszędzie mówi się o problemie zalewających nas śmieci a także o zatrważających ilościach plastikowych odpadów lądujących w oceanach. Każdy już chyba słyszał o tzw. „Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci”? Jeżeli nie to warto się tematem zainteresować – na Pacyfiku znajduje się dryfująca wyspa z plastikowych śmieci o powierzchni aż 1,6 mln (!) km2. A takich miejsc jest coraz więcej.

W wielu krajach Europy i świata opinia publiczna zwróciła już swoje oczy na ryzyko globalnej katastrofy ekologicznej. W poziomie świadomości dotyczącej zagrożenia przodują Anglicy, Holendrzy oraz mieszkańcy krajów skandynawskich.

Jak się okazuje również w naszej okolicy temat potrzeby masowych zmian w trybie życia współczesnych ludzi jest podnoszony. Głos zabierają przedstawiciele tyskiego Urzędu Miasta. Katarzyna Palka mówi:

-Będziemy namawiać do bycia retro, do zamiany plastikowej butelki na wielorazowy szklany bidon, który będzie nagrodą konkursową Tyskich Żywiołów, do robienia zakupów z własnymi torbami uszytymi np. z nieprzydatnego t-shirta czy niewykorzystywanej firanki, do korzystania z sody oczyszczonej i octu zamiast drogich i generujących morze plastikowych odpadów detergentów”

W tym właśnie celu organizowane są Tyskie Żywioły – aby przemówić ludziom do wyobraźni i informować o cywilizacyjnym zagrożeniu. Zaplanowane są najróżniejsze pokazy, warsztaty i interaktywne instalacje, projekcje kina plenerowego i wiele innych. Uczestnicy będą mieli okazje dowiedzieć się jak drobne, codzienne decyzje wpływają na globalne wydarzenia i mogą przyczynić się do zmniejszenia obciążenia jakie wywieramy na środowisku naturalnym.

Wydarzenie odbędzie się 1 września Pod Żyrafą w Tychach i rozpocznie się już o godzinie 14.00.

Możliwość komentowania jest wyłączona.