Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

13 września, 2018

Elektrociepłownia Szombierki w tarapatach

Elektrociepłownia Szombierki w latach 30tych
fot.: Wikipedia

 

Dziś o godzinie 11.00 przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbył się briefing prasowy, w czasie którego członkowie Śląskiej Partii Regionalnej – Henryk Mercik, Aniela Jany i Jerzy Gorzelik – informowali o problemach bytomskiej elektrociepłowni i stojących przed nią zagrożeniach.

 

Postulat brzmiał: „Industrialna katedra z Bytomia powinna zostać przejęta przez samorząd województwa!”. Powód dla tej propozycji jest z pewnością zrozumiały dla mieszkańców aglomeracji, którzy są bliżej zaznajomieni z losami budynku. Samorządowcy przybliżyli sprawę tak:

-EC Szombierki to jeden z najważniejszych przemysłowych zabytków Bytomia i Górnego Śląska. Dziś jej przyszłość jest zagrożona. Obecny właściciel obiektu, Fundacja EC Generator, może stracić szansę  dofinansowania na utrwalenie zabytkowej substancji kompleksu budynków EC Szombierki i stworzenia wielofunkcyjnej infrastruktury dla działalności kulturalnej.

Taki bieg wydarzeń byłby dla przyszłości zabytku bardzo niekorzystny. Radni dodają, że wartość projektu wynosi 21,8 mln zł a przewidziane dofinansowanie, to prawie 14 mln zł.

Poprzednim właścicielem EC było Fortum S.A. które za rekomendacją prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli przekazało budynek Fundacji EC Generator. Ta zaś – jak wskazują radni – jest podmiotem któremu nie tylko trudno udokumentować jakiekolwiek sukcesy na polu rewitalizacji, ale również nie wykazał w sposób jasny źródeł finansowania remontu. To stawia całe przedsięwzięcie pod znakiem zapytania.

-W związku z postępującą degradacją zabytku i impasem dotyczącym jego przyszłego statusu już w lipcu 2015 r. wojewódzcy radni tworzący dziś Śląską Partię Regionalną rozpoczęli starania o przejęcie EC Szombierki przez samorząd województwa śląskiego. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa, skierował wtedy pismo do Markusa Rauramo, wiceprzewodniczącego Zarządu FORTUM z siedzibą w Finlandii poprosił o rozpoczęcie rozmów w sprawie zachowania, rewitalizacji i nowego wykorzystania obiektu.  Spotkanie zainteresowanych stron odbyło się we wrześniu 2015 r., po którym powołano zespół roboczy ds. wypracowania możliwości zagospodarowania byłej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Celem Zespołu było wypracowanie koncepcji zagospodarowania i dalszego funkcjonowania obiektu Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podczas prac zespołu ustalono, że Spółka Fortum nie jest zainteresowana utrzymywaniem obiektu, a miasto Bytom wykluczyło możliwość przejęcia obiektu na własność.

Samorządowcy mówią, że pomimo, że zwracano wtedy uwagę na niezwykle ważny status zabytku, plan rozbił się o koalicjantów. Platforma Obywatelska nie zdecydowała się na przejęcie obiektu przez samorząd województwa śląskiego. Teraz może nadarzyć się do tego nowa sposobność, jeżeli członkowie Śląskiej Partii Regionalnej będą tworzyć koalicję w przyszłej kadencji Sejmiku. Zapowiadają, że zamierzają wpisać przejęcie EC Szombierki do swojej umowy koalicyjnej.

 

 

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego
Klub Radnych Śląskiej Partii Regionalnej
od prawej: Aniela Jany, Jerzy Gorzelik, Henryk Mercik

Możliwość komentowania jest wyłączona.