Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

21 października, 2020

Emerytura dla rocznika 1953 – dyżur telefoniczny

28 października, w godz. od 10.00 do 12.00, Oddział ZUS w Chorzowie organizuje telefoniczny dyżur dla osób z rocznika 1953 zainteresowanych przeliczeniem swojej emerytury. Nowe przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wysokości świadczenia bez jego pomniejszania o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur. W niektórych przypadkach może oznaczać to wzrost emerytury nawet o kilkaset złotych.
Kto może skorzystać na tych przepisach, komu ZUS przeliczy świadczenie z „urzędu”, a które osoby muszą pospieszyć się ze złożeniem wniosku do ZUS o przeliczenie – na te i inne pytania odpowiedzi telefonicznych udzielać będą eksperci ZUS. Dyżur odbędzie się w środę, 28 października, w godz. od 10.00 -12.00, pod nr tel. 32 34 90 626.

Nowe przepisy dotyczą wyłącznie osób, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. – Z terenu oddziału ZUS w Chorzowie takie przeliczenie może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób. Już teraz obserwujemy bardzo duże zainteresowanie. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiologicznej w kraju chcieliśmy ułatwić im dostęp do informacji poprzez kontakt telefoniczny. Jeśli ktoś ma pytania w tym zakresie nie musi wychodzić z domu wystarczy, że zadzwoni w środę pod wskazany numer telefonu, a specjaliści z ZUS odpowiedzą na jego pytania. Dzięki rozmowie z naszym ekspertem, emeryt czy rencista dowie się, czy przeliczenie dla rocznika 1953 będzie dotyczyło jego emerytury, a jeżeli tak, to czy nastąpi ono z „urzędu”, czy też będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Termin na złożenie takiego wniosku jest ograniczony, dlatego warto się pospieszyć, by nie zaprzepaścić takiej możliwości – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Kto nie musi składać wniosku
ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach. Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku. ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r.
Kiedy należy złożyć wniosek

Natomiast osoby z rocznika 1953, które do tej pory nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym muszą złożyć taki wniosek jeśli chcą mieć wyliczoną emeryturę powszechną bez pomniejszenia. Taki wniosek należy złożyć nie później niż 11 stycznia 2021 r. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.
– Serdecznie zapraszamy osoby urodzone w 1953 r. do udziału w dyżurze telefonicznym. To doskonała okazja, by dowiedzieć się o swoją sytuację. Pracownik ZUS wyjaśni, czy w naszym przypadku jest szansa na wyższe świadczenie, czy aby je uzyskać trzeba złożyć wniosek, czy też ZUS zrobi to za nas i przeliczy świadczenie bez dodatkowych dokumentów oraz kiedy nastąpi wyrównanie – zachęca rzeczniczka.

Źródło: ZUS

Możliwość komentowania jest wyłączona.