Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Emerytura na konto coraz popularniejsza

Emeryci polubili rachunki bankowe. Wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie, zarówno w skali kraju, jak i w województwie śląskim, gdzie wynosi ponad 76 proc. W chorzowskim Oddziale ZUS około 80 proc. emerytów i rencistów wybiera konto w banku jako sposób przekazywania swojego świadczenia. Pozostali jak dawniej co miesiąc oczekują listonosza.
Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Z pośród 8,5 mln wypłat świadczeń długoterminowych, aż 73,6 proc. jest przekazywane na rachunek bankowy. W województwie śląskim wskaźnik ubankowienia jest jeszcze wyższy i przekracza 76 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.).

Bezpieczeństwo i oszczędność dla seniora
Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. – Ponadto rachunek bankowy pozwala na swobodne dysponowanie swoim czasem. Po pierwsze nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie, gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę, wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzeczni prasowy ZUS w województwie śląskim.
Rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży.
Kampania informacyjna ZUS
Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął kampanie edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku. – Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej. Bo konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a otrzymywanie pieniędzy z ZUS na swój rachunek bankowy pozwala na bezpieczny dostęp do nich – tłumaczy rzeczniczka.
Emerytura na konto – złóż dyspozycję w ZUS
Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W razie pytań – można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie internetowej zus.pl.

źródło: ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *