Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

16 marca, 2020

Epidemia strachu w internecie

W poniedziałek rano mieliśmy potwierdzonych już 150 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna z osób została zdiagnozowana w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, ale obecnie odbywa kwarantannę w swoim domu w Tarnowskich Górach. Komentarze pokazują, że mamy do czynienia nie tylko z pandemią COVID-19, ale przede wszystkim z epidemią strachu.

Mamy, niestety, pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Tarnowskich Górach. To osoba, która wróciła z Hiszpanii i była pod nadzorem sanepidu. Kiedy poczuła się gorzej, zgodnie z wytycznymi udała się na oddział zakaźny, tam lekarz ocenił jej stan zdrowia i pobrał próbki, które wykazały obecność koronawirusa. Pacjentka przebywała w Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu.
Jej stan jest dobry. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi konsultanta krajowego do spraw epidemiologii kobieta została skierowana do domu, bowiem jej stan pozwala na to, żeby leczyła się w warunkach domowych. Kobieta znajduje się pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych oraz w stałym kontakcie z lekarzem. Służby sanitarne ustalają także z kim miała kontakt i otaczają ścisłą kwarantanną te osoby
– czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.

Przeczytać warto nie tylko komunikat tarnogórskiego Urzędu Miasta, ale także komentarze. Z jednej strony są liczne życzenia powrotu do zdrowia oraz podziękowania za szybkie przekazanie informacji, ale z drugiej strony pojawiają się pytania, dlaczego ta osoba nie przebywa w szpitalu, a nawet fala hejtu pod adresem podróżujących za granicę.

Przykładowe komentarze (nieanonimowe, pisownia oryginalna):
• Dla mnie to dziwne że mogła jechać i może być w domu.
• A ilu już zdążyła zarazić zanim się zgłosiła???
• Ma mieć kwarantannę domowa a co z rodziną mieszkają o z nią co jeśli nie mają gdzie wyjechać co wtedy ma ich też zarażać porażka śmiech przez łzy państwo nie jest przygotowane wogole
• Świetnie, że wypuszczono Pacjentkę do domu z pozytywnym testem. Służby sanitarne pilnują i stoją pod jej drzwiami żeby nigdzie nie wychodziła ?
• Dobry czas na podróże …brawo dla tej pani 
• trzeba być wyjątkowym debilem żeby teraz latać do obcych krajów i przywozić to tutaj
• Wiadomo chociaż z jakiej dzielnicy, nic nie wiemy, kuźwa masakra, strach wyjść po chleb. Maseczki i rękawiczki w ruch pójdą

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, osoby zakażone koronawirusem mogą przebywać w domu, jeśli ich stan jest dobry. Chorych obowiązuje wtedy zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, który podlega kontroli służb.

Na szczęście pod tym samym komunikatem można również znaleźć bardzo pozytywne komentarze. Pani Ania pisze: „Jeszcze nikt tutaj nie napisał słowa czy przypadkiem ta Pani ma co jeść, czy jest sama czy z rodziną, czy czegoś nie potrzebuje ? bardziej niż choroby bała bym się ostracyzmu ”

I takich przykładów jest więcej. Dodatkowo coraz popularniejsza staje się akcja pod nazwą WIDZIALNA RĘKA. W internecie aż roi się od osób, które piszą, że np. zrobią zakupy. Swoją pomoc oferują także mieszkańcy Tarnowskich Gór na jednej z facebook’owych grup.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.