Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

15 marca, 2022

Filharmonia Śląska solidarna z Ukrainą

Ostatnie tygodnie pokazały, jak silna w naszym regionie jest chęć niesienia pomocy. Filharmonia Śląska włącza się we wsparcie okazywane naszym sąsiadom, solidaryzując się z Ukrainą poprzez muzykę podczas specjalnego koncertu – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Dajemy obywatelom Ukrainy wsparcie i otuchę w tych trudnych chwilach. Łączą nas bowiem nie tylko wspólne, żółte i niebieskie barwy, ale też sprzeciw wobec brutalnej napaści.

Filharmonia Śląska szczególnie mocno angażuje się we wsparcie walczącej Ukrainy, ojczyzny Kierownika Artystycznego jej Orkiestry Symfonicznej – Yaroslava Shemeta. To on poprowadzi 18 marca specjalny koncert „Solidarni z Ukrainą”, który zostanie połączony z akcją charytatywną. Program koncertu został przygotowany tak, aby słuchacze mogli zapoznać się lepiej z kulturą muzyczną Ukrainy, poprzez niezwykle ciekawe utwory: Vitaliya Hubarenki, Yevhena Stankovycha i Borisa Lyatoshynskiego. Solistką będzie, pochodząca z Ukrainy skrzypaczka, Eva Rabchevska, laureatka prestiżowych konkursów w : Belgii, Bułgarii, Polsce i na Węgrzech.
Przypomnijmy, że nie jest to jednak jedyne działanie, którego podjęła się Filharmonia Śląska na znak protestu przeciwko rosyjskiej agresji. Do końca sezonu artystycznego w miejsce dzieł Czajkowskiego, Rachmaninowa, Glinki, czy Musorgskiego, zabrzmią utwory pochodzące z innych części świata, w większości – właśnie z objętej w tej chwili wojną Ukrainy. Dorobek kulturalny jest bowiem symbolem narodu, a ten, gdy stał się agresorem, powinien być niereprezentowany w żadnej przestrzeni publicznej. To gest solidarności z ludźmi, którzy pozostają w swoim kraju, walczą o niego, ale także z tymi, którzy znaleźli schronienie w Polsce i każdego dnia tęsknią za domem, za ojczyzną.
Bilety na koncert „Solidarni z Ukrainą” 18 marca o g. 19 w Filharmonii Śląskiej dostępne są w kasie oraz na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/solidarni-z-ukraina/
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Dzięki wysokiemu poziomowi dokonań, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej od początku swojej działalności zapewniła sobie udział w renomowanych międzynarodowych festiwalach oraz czołową pozycję wśród zespołów tego typu w Polsce. Wszystko zaczęło się koncertem muzyki polskiej 26 maja 1945 roku. Od tego czasu, nie zamykając się na żaden z nurtów, prezentuje obok światowej literatury symfonicznej także muzykę współczesną.
Wielokrotnie koncertowała na istniejącym od pół wieku Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień i oratoryjno-kantatowym festiwalu Wratislavia Cantans. Muzykuje także na festiwalach zagranicznych, co zapoczątkowała trzy dekady temu na Festiwalu Muzyki Francuskiej w La Chaise Dieu. Od 1958 roku i pierwszych tournées po ówczesnej Czechosłowacji orkiestra koncertowuje w całej Europie. Polską kulturę promowała także poza naszym kontynentem: w Korei Południowej i na Tajwanie oraz Japonii, do której zespół zaproszono na szóste tournée w 2020 roku. W 25 krajach symfonicy dali ponad pół tysiąca koncertów.
Z orkiestrą koncertowali najwybitniejsi artyści – dyrygenci i soliści, począwszy od Leopolda Stokowskiego, Giennadija Rożdiestwienskiego, Yulianny Avdeevej czy Fou Ts’onga, po Krystiana Zimermana, Igora Ojstracha, Zachara Brona, Idę Haendel, Victorię de los Angeles czy Montserrat Caballé.
Dyrygentem – Kierownikiem Artystycznym Orkiestry jest obecnie Yaroslav Shemet, Daniel Oren pełni funkcję Dyrygenta Gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, natomiast Mirosław Jacek Błaszczyk, dotychczasowy I Dyrygent Orkiestry, którego filharmonicy pożegnali koncertem w czerwcu 2020 r., objął stanowisko Dyrygenta Honorowego.
Zdjęcie: Orkiestra-Symfoniczna-Filharmonii-Śląskiej-fot.-Karol-Fatyga
Źródło:Filharmonia Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.