Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

23 kwietnia, 2021

Finał Olimpiady w Sosnowcu

W dniu dzisiejszym (23 kwietnia 2021) w Technikum nr 1 w Sosnowcu – Technikum Ekonomiczne wchodzące w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbył się ogólnopolski finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo- Menedżerskich

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskich to ważne przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekonomicznej. Jest głęboko zakorzenione w środowisku średnich szkół ekonomicznych. Organizatorem Olimpiady jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Sosnowiecki Ekonomik od 1992 r. jest jednym z członków założycieli tej organizacji i aktywnie w niej działa. Olimpiada, a wcześniej Turniej Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskich jest organizowany nieprzerwanie od 1995 roku.

Do udziału w Olimpiadzie zapraszani są uczniów średnich szkół zawodowych, kształcących się szczególnie w zawodach technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości, technik reklamy.

Laureaci i finaliści Olimpiady w wymienionych zawodach są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (mają wynik 100%)

Olimpiada składa się z trzech etapów. W tym roku w etapie szkolnym wzięło udział ok. 1800 uczniów z 75 szkół. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 344 uczniów z 69 szkół, a do etapu centralnego 62 uczniów. Wśród nich jest nasza uczennica Natalia Jatkowska, która uczy się w zawodzie technik rachunkowości. Chociaż jest dopiero w klasie II to już zapewniła sobie zwolnienie z egzaminu zawodowego w części pisemnej, który musiałaby zdawać w klasie III i V.

W tym roku szkolnym byliśmy organizatorami etapu centralnego. Mieliśmy zaszczyt gościć finalistów tej olimpiady, którzy w murach naszego Ekonomika walczyli o tytuł laureata. Przydzielenie naszej szkole organizacji finałów tego prestiżowego wydarzenia w tak trudnym okresie pandemii jest wyrazem niezwykłego zaufania, jakie szkoły ekonomiczne w całej Polsce pokładają w naszym Technikum.

Organizacją olimpiady na terenie Ekonomika i przygotowaniem do niej uczniów od wielu lat zajmuje się Pani Iwona Sochacka. Wielu z nich osiągnęło wyróżnienie w tej olimpiadzie, a 13 zdobyło tytuł finalisty.

Iwona Sochacka:

„Olimpiada jest świetną okazją do podnoszenie wiedzy zawodowej uczniów i rozwijania motywacji do doskonalenia swoich umiejętności. Sukces w olimpiadzie, nawet na niższych etapach znacząco ułatwia start zawodowy absolwentom. To również doskonała forma popularyzacji kształcenia zawodowego. Co roku finały odbywają się w innym mieście i są zawsze dwudniowe. Niestety w tym roku z uwagi na ogłoszenie pandemii etap finałowy musiał zostać skrócony do jednego dnia. Mimo to było dla nas dużym wyzwaniem zorganizować takie wydarzenie w tych warunkach stacjonarnie. Uczniowie mają więc okazję do nawiązania nowych znajomości i nie tylko….. Nauczyciele – opiekunowie uczniów, wykorzystują te spotkania również do wymiany swoich doświadczeń zawodowych. Mogą porozmawiać z zawodowcami tego samego kierunku z całej Polski.”

Natalia Jatkowska:

„Uczestnicząc w Olimpiadzie nie spodziewałam się, że będę miała szansę przejść do kolejnego etapu. Mój zasób wiedzy jest na poziomie drugiej klasy, więc konkurs był dla mnie wymagający. Bez współpracy i pomocy ze strony nauczyciela prowadzącego na pewno by się to nie udało. Największą motywacją dla mnie była możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Uczestnictwo okazało się świetną okazją aby poszerzyć wiedzę z zakresu ekonomii. Jest to także mój pierwszy większy sukces w zawodzie, który sobie wybrałam. Czuję, że mogę osiągnąć więcej i w przyszłości na pewno powtórzyłabym udział w Olimpiadzie lub w trudniejszym konkursie.”

Źródło: CKZiU Sosnowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *