Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

02 lipca, 2020

Finaliści olimpiady ZUS z Zawiercia


Uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zawierciu są finalistkami tegorocznej olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” z województwa śląskiego. To duży sukces, bo do konkursu w naszym województwie zgłosiło się blisko 5 tysięcy uczniów.

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje olimpiadę dla uczniów szkół średnich, w której młodzi ludzie sprawdzają swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych: składkach, zasiłkach, emeryturach i prowadzeniu firmy. W tym roku w całym kraju sprawdzić swoją wiedzę chciało ponad 35,5 tysiąca uczniów z 985 szkół w całej Polsce. W województwie śląskim do olimpiady zgłosiło się 143 szkoły, a udział zadeklarowało 4939 uczniów.
Młodzież sprawdza swoją wiedzę w trzyetapowym konkursie – tak było dotychczas. Najpierw indywidualnie każdy z uczniów rozwiązuje testy w szkole. Potem najlepsze trzy wyniki uczniów tworzą drużynę, której suma uzyskanych punktów pozwala na przejście do etapu wojewódzkiego, a następnie zespół reprezentujący województwo walczy o podium w etapie centralnym w Warszawie. W tym roku było nieco inaczej. Po pierwsze do tej pory etap wojewódzki odbywał się w kwietniu w chorzowskim ZUS. Ale ten plan organizacji etapu wojewódzkiego pokrzyżowała epidemia koronawirusa. – Nowe okoliczności utrudniły przeprowadzenie olimpiady w dotychczasowej formie, ale zależało nam na tym, by wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu został zweryfikowany i nagrodzony. Dlatego też po raz pierwszy w historii olimpiady odbyła się ona przez internet. 19 czerwca o tej samej godzinie wszyscy uczestnicy przystąpili do testu o ubezpieczeniach społecznych na platformie testportal.pl. Mieli pół godziny, by odpowiedzieć na 25 pytań, na które większość Polaków miałaby problem z podaniem prawidłowej odpowiedzi – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
W tym roku nie organizowano etapu centralnego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w olimpiadach przeprowadzonych w roku szkolnym 2019/2020 nie wyłania się laureatów. Z tego względu olimpiada ZUS zakończyła się na II etapie. Osoby, które zostały zakwalifikowane do III etapu otrzymają tytuł finalisty.
Najlepszy wynik w etapie olimpiady w województwie śląskim uzyskały Paulina Czech, Agnieszka Seweryn, Weronika Borówka z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Zawiercia, które udzieliły 24 poprawne odpowiedzi na 25 pytań. To właśnie one zostały finalistkami olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” w tym roku.
Zwycięska drużyna przygotowywała się do testów na podstawie materiałów z „Lekcji z ZUS” pod okiem nauczycielki Iwony Francik-Radosz. W przygotowywaniu do drugiego etapu olimpiady uczniom z terenu sosnowieckiego oddziału pomagał specjalny zespół pracowników merytorycznych z wydziałów: emerytalno-rentowego, zasiłków, organizacyjnego i obsługi klientów. Pracownicy sosnowieckiego ZUS prowadził zajęcia edukacyjne dla uczniów, warsztaty, a na koniec przygotowywali testy sprawdzające wiedzę. Wszystko po to, by jak najlepiej startująca w konkursie młodzież mogła przyswoić tę skomplikowaną materię jaką są ubezpieczenia społeczne. Jak się okazało nauka nie tylko nie poszła w las, ale zakończyła się dużym sukcesem. Zawierciańskie uczennice zostały finalistkami tegorocznej olimpiady o ZUS.
W nagrodę uczennice z Zawiercia mają zagwarantowane indeksy kilku uczelni, między innymi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: ZUS

Możliwość komentowania jest wyłączona.