Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

02 czerwca, 2021

Gdzie wybrać się na randkę?

Nie macie pomysłu, gdzie wybrać się na randkę? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy małą podpowiedź, w której prezentujemy najciekawsze miejsca w naszym regionie idealne na spotkanie z drugą połówką.
• Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice
Obecnie najbardziej rozpoznawalny symbol Muzeum Śląskiego, który towarzyszył w przeszłości transmisjom z Telewizji Katowice, kojarzony dziś z nowym odczytaniem dziedzictwa przemysłowego, jest jednocześnie charakterystycznym punktem na mapie regionu, a także atrakcją turystyczną. Wieża, wciąż budząca wiele wspomnień górników pracujących w zamkniętej w 1999 r. kopalni Katowice, również obecnie wywołuje tak pozytywne emocje, że podczas ubiegłorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbyły się na niej oświadczyny.
  • Radiostacja Gliwice
Bardzo ciekawe i klimatyczne miejsce. Radiostacja jest najwyższą na świecie konstrukcją drewnianą wykonaną z drzewa modrzewiowego o wysokości 111m. Za sprawą wydarzenia z 31 sierpnia 1939 roku Gliwicka radiostacja trafiła do podręczników z historii przez tzw. PROWOKACJĘ GLIWICKĄ. Teren radiostacji jest ogrodzony, można się odprężyć, a dzieci znajdą również miejsce do zabawy i nauki np. w parku sensorycznym. Świetne miejsce na ciekawą randkę. Najbardziej efektownie Radiostacja wygląda o zmroku, kiedy rozświetlają ją kolorowe reflektory.
  • Galeria Szyb Wilson
Galeria sztuki współczesnej w Katowicach przy ul. Oswobodzenia 1, na terenie jednostki pomocniczej Janów-Nikiszowiec, otwarta w 2001 roku w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni Wieczorek, którego historia sięga 1826 roku. Twórcami galerii są Monika Paca-Bros i Johann Bros. Głównym celem galerii obok rewitalizacji społecznej dzielnicy jest promocja młodych, zaangażowanych twórców oraz prezentacja polskiej i światowej sztuki współczesnej. W galerii oprócz wystaw sztuki czy festiwali odbywają się koncerty, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne i konferencje. Jest to miejsce spotkań i poszerzania dyskursu publicznego. Galeria Szyb Wilson jest największą polską prywatną galerią sztuki, jej powierzchnia wystawiennicza liczy blisko 2500 m².
  • Palmiarnia Miejska w Gliwicach
Palmiarnia usytuowana przy ulicy Aleksandra Fredry w Gliwicach, na terenie parku im. Fryderyka Chopina. Budynek palmiarni to nowoczesna konstrukcja architektoniczna o powierzchni użytkowej 2000 m2. Rośnie w nim ponad 5600 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 150 lat. Palmiarnia jest podzielona na pięć pawilonów tematycznych – piąty, akwarystyczny, oddano do użytku w 2012. W pierwszych czterech, oprócz egzotycznych roślin, znajdują się również terraria z gadami, akwaria z żółwiami i płaszczkami, klatki z egzotycznymi papugami i kanarkami oraz terrarium z liśćcami. Przed głównym wejściem umieszczono rzeźby Lwów leżących.
  • Pszczele Miasteczko
Pszczele Miasteczko, znajdujące się w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim, to miejsce niezwykłe. Na terenie miasteczka najpierw stanęły dwa ule zbudowane w kształcie tradycyjnych beskidzkich domów drewnianych. Z czasem, co zimę, pan Jan przygotowywał kolejne stylizowane ule. Tak w pasiece pojawiły się ule w kształcie kościoła, młyna, wiatraka. Wszystko to zlokalizowane zostało w sąsiedztwie starego kamieniołomu. Autor miasteczka to fantastyczny gawędziarz, pasjonat. Warto wypytać go o tajniki coraz mniej popularnego pszczelarstwa. Mało kto wie, że o pszczoły trzeba dbać. Gdy one wyginą, kolejnym zagrożonym gatunkiem będą ludzie. Samo miasteczko znajduje się w miejscu zachęcającym do wypoczynku na łonie natury.
• Pałac myśliwski w Promnicach
Pałac z 1861 roku położony we wsi Kobiór w powiecie pszczyńskim, w pobliżu południowo-zachodniej części Jeziora Paprocańskiego. Pierwszy pałac został wzniesiony na tym terenie w latach 1760–1766 przez Promnitzów – ówczesnych właścicieli Księstwa Pszczyńskiego. Inicjatorem budowy był Jan Adam Promnitz. Projektował go nadworny architekt tej rodziny – Jan Jahne z Żar koło Żagania. Na miejscu chylącego się już ku upadkowi dworku Promnitzów książę pszczyński Hans Heinrich XI Hochberg kazał wybudować nową rezydencję – pałac myśliwski. W 1861 roku powstała budowla w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckimi według projektu Oliviera Pavelta – nadwornego architekta Hochbergów. Do 1938 roku był własnością rodu Hochbergów, jednak w tym roku został przekazany państwu jako część opłaty spadkowej, którą musieli uiścić synowie zmarłego Hansa Heinricha XV, aby objąć po nim schedę. Odtąd pałacyk znajdował się w gestii Lasów Państwowych, potem kopalń i zrzeszeń górniczych, by w 2003 roku znów stać się własnością Skarbu Państwa. W tym roku odbyło się tam spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Obecnie w zamku znajduje się restauracja. W 2018 roku Skarb Państwa przekazał pałacyk Muzeum Zamkowemu w Pszczynie.
  • Wieże KWK Polska Świętochłowice
Obiekt obejmuje dwie zrewitalizowane wieże Kopalni Węgla Kamiennego. Wieża Basztowa, wybudowana w roku 1908 do obsługi poziomu 180 m. Czterokondygnacyjna, trzy pierwsze kondygnacje na rzucie kwadratu, czwarta nadwieszona – prostokątna, wsparta na metalowej konstrukcji wsporników od strony wschodniej. Wysokość 29,7 m (32,5 m). Wieża Kozłowa – wybudowana 1891 r. służyła do obsługi poziomu 225 m. Wysokość wieży ok. 23 m. Jej stalowa konstrukcja należy do nielicznych tego typu obiektów – istniały zaledwie trzy wieże tego typu. GŁÓWNE ATRAKCJE: Labirynt spacerowy, Ścieżka dydaktyczna, Punkt widokowy – Wieża Basztowa.
  • Rezerwat przyrody Łężczok
Rezerwatowi Łężczok nie można odmówić urody i fotogeniczności. Drewniany mostek i wieża widokowa, stanowiące swego rodzaju metę i cel spaceru po rezerwacie, tworzą plener zdjęciowy z prawdziwego zdarzenia. Do tego gromady łabędzi i kaczek, które zdają się wręcz pozować do kolejnych ujęć oraz malowniczo uginające się gałęzie drzew… Łężczok to oaza spokoju zapewniająca widoki jak z obrazka.
  • Punkt widokowy na Bramę Morawską w Pogrzebieniu
Subregion zachodni województwa śląskiego to prawdziwa kopalnia atrakcji. Dość powiedzieć, że w najbliższym sąsiedztwie punktu widokowego, o którym mowa, natkniecie się na mnóstwo innych, ciekawych miejsc. Do Zamku w Tworkowie dojedziecie stamtąd w 20 minut (15km), Rezerwat Przyrody Łężczok położony jest jeszcze bliżej (13km), a od Raciborza dzieli Was zaledwie 15 minut drogi (10km). Warto więc podjechać do Pogrzebienia przy okazji jakiejś innej wycieczki – spędzicie tam mniej niż godzinę, a zobaczycie coś nowego i nieszablonowego.
  • Baza nurkowa „Koparki” w nieczynnym kamieniołomie na granicy Jaworzna
Co takiego przyciąga do Jaworzna? Na pewno woda, szmaragdowa, przejrzysta na kilkanaście metrów, a także efektowne urwiska skalne. Ale przede wszystkim niespodzianki rozsiane po dnie zalewu. Właściciele kamieniołomu nie zdążyli rozmontować i wywieźć całego sprzętu, pozostawiając m.in. dwie olbrzymie koparki. W wodzie wyglądają one jak pojazdy z filmów science-fiction! Mnóstwo tu zresztą innych, skromniejszych urządzeń i narzędzi. Do odnalezienia są m.in. bunkier czy przepompownia. Atrakcji przybywa. W akwenie zatopiono już dwa samochody, a nawet samolot. Są więc polonez i bmw oraz antonow AN2. Wszystkie te obiekty oznaczono specjalnymi bojami. Na powierzchni płetwonurkom służą m.in. domki wypoczynkowe, sklep i wypożyczalnia sprzętu. Obecnie Baza Nurkowa „Koparki” w Jaworznie-Szczakowej to atrakcja turystyczna na skalę europejską. Bezpieczna i profesjonalna.
  • Gichta huty „Waleska” w Palowicach (zabytkowa wieża wsadowa) i staw
Tereny położone pomiędzy Żorami a Orzeszem zaliczają się do najbardziej malowniczych na Górnym Śląsku. W świetlistych lasach skrywają się modre oka stawów, urządzonych w dawnych już wiekach ludzką ręką na rzeczce Rudzie. Stąd obszar ten zwie się często Pojezierzem Palowickim – od miejscowości Palowice, leżącej w samym jego centrum. Pojezierze wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. W tym malowniczym rejonie Śląska odnajdziemy ciekawe zabytki dawnego przemysłu, któremu często patronowali zakonnicy z niedalekich Rud. Kilka kilometrów na północ od centrum Żor, w lesie, nad stawem Gichta, stoi ceglana wieża wyciągowa działającej tutaj w pierwszej połowie XIX wieku huty „Waleska”. Wieża, zwana gichtą, służyła do wyciągania za pomocą ręcznego dźwigu wsadu – czyli darniowej rudy żelaza, węgla drzewnego i topników – na sporą wysokość, aby zasypać nim zbudowany w pobliżu cylindryczny wielki piec. Budowla powstała w latach 30. XIX wieku na rzucie zbliżonym do kwadratu. Liczy 15 m wysokości, rozmiar wnętrza wynosi 610 na 775 cm. Mury mają prawie metr grubości. Hutnictwo w tej części Śląska rozwijało się już od XVIII wieku. Huta „Waleska” działała kilkadziesiąt lat, pracowały tutaj dwa wielkie piece i odlewnia żelaza. Nazwę wzięła od imienia córki właściciela – jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców ówczesnych – Franciszka Wincklera. Ostatecznie została zamknięta w 1855 roku. Obok gichty przebiega Szlak Początków Hutnictwa, prowadzący z Żor, przez Szczejkowice, do Rybnika (znaki niebieskie). Krzyżują się tu także liczne ścieżki rowerowe, pozwalające poznać uroki „Pojezierza Palowickiego”.
  • Jaskinia Szachownica
Szachownica utworzona została przez wody topniejącego lodowca, które działając na skałę wapienną poszerzyły pierwotne szczeliny. Jedyną formą nacieków w jaskini są niewielkie grzybki. Jest ona za to miejscem zimowania dużej ilości nietoperzy. Wieloletnia eksploatacja oraz postępująca erozja stwarzają obecnie zagrożenia związane z odpadaniem bloków skalnych. Z uwagi na tego rodzaju niebezpieczeństwo należy zachować podczas zwiedzania daleko posuniętą ostrożność. Rezerwat przyrody o nazwie Szachownica ma charakter rezerwatu geologicznego. Jego powierzchnia wynosi 12,7 ha, a utworzony został w 1978 r. Oprócz samej jaskini ochronie podlega także wapienne wzniesienie Krzemiennej Góry, porośnięte przez las należący do zbiorowiska o nazwie kwaśna buczyna niżowa.
 
autor: Grażyna Tylus

Możliwość komentowania jest wyłączona.