Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura i rozrywka

09 października, 2019

GITA STORY – śląska komedia muzyczna – premiera!

GITA STORY – śląska komedia muzyczna – premiera!

Z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska, we współpracy z Teatrem Nowym w Zabrzu w repertuarze Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej pojawiła się wyjątkowa produkcja – spektakl „Gita Story”, w reżyserii Zbigniewa Stryja. Nasza ekipa telewizyjna – slaska.tv – odwiedziła Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej podczas dni premierowych 5-7października br. Mieliśmy okazje zobaczyć tą niezwykle ciepłą i bliską nam historię o Śląsku, przeprowadzić wywiad z reżyserem oraz Panią dyrektor MCK Katarzyną Furmaniuk i świetnie się bawić wraz z publicznością.Zachęcamy do obejrzenia. Dziękujemy!

ZBIGNIEW STRYJ – SYLWETKA ARTYSTY:
Aktor, reżyser, poeta, autor tomików poetyckich, utworów dramatycznych i scenariuszy teatralnych. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, zagrał ponad 40 ról teatralnych. Jest laureatem kilkunastu nagród, między innymi Złotej Maski za rolę Alfreda w „Mężu i Żonie” A. Fredry i Hanysa 2009. Występował również w wielu filmach m.in.: „Gorący czwartek”, „Barbórka”, „Co słonko widziało”, „Drzazgi”, „Generał Nil”; a także w serialach telewizyjnych, m.in. „Święta wojna”, „Na Wspólnej”. W 2007 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uzyskał nagrodę za męską rolę drugoplanową w filmie „Benek” w reż. R. Glińskiego. Autor kilku tomików poetyckich, utworów dramatycznych (m.in. „Żywi ludzie”, „Obraz”, „Musi przyjść”) i scenariuszy teatralnych („Ojcowizna); pisze też teksty piosenek, również w gwarze śląskiej. Już na początku swej kariery aktorskiej zainicjował
w Teatrze Nowym działalność sceny II Forum, na której debiutował jako reżyser. Doświadczenia reżyserskie kontynuuje zarówno na macierzystej scenie (m.in. „Listy śpiewające” A. Osieckiej, „Draka w tropikach Ptaka i Słonika” własnego autorstwa, „Zemsta” A. Fredry, „Modliszka” A. Nicolai’a), w innych teatrach instytucjonalnych (m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku Białej), jak i w teatrze niezależnym – jest współtwórcą i kierownikiem artystycznym Sceny Propozycji, działającej przy zabrzańskim Stowarzyszeniu Pro Futuro, na której zrealizował szereg spektakli autorskich, głownie o tematyce śląskiej. Poświęca się również twórczości radiowej, zarówno jako autor, aktor i reżyser.

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.