Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

06 października, 2020

Gliwice dbają o jeże


W ostatnią sobotę każdy mógł stworzyć domek, w którym schronienie znajdzie jeż. W ramach akcji NaJEŻeni w CH Forum z pomocą instruktorów zmontowano 100 drewnianych budowli, które staną w parkach i przydomowych ogródkach.

W warsztatach mogli wziąć udział wszyscy chętni, bez względu na wiek, czy też miejsce zamieszkania. Zbudowane domki można było zabrać ze sobą i umieścić w dowolnym miejscu.  Każdy z uczestników akcji otrzymał też specjalną tabliczkę informującą o znajdującym się w pobliżu legowisku, w którym jeż będzie mógł wygodnie i bezpiecznie przezimować. Podczas warsztatów zbudowano też hotel dla owadów, który – wraz z kilkoma domkami dla jeży – stanie w Parku Chopina. Dodatkową atrakcją dla dzieci był kącik plastyczny, w którym maluchy kolorowały, przygotowywały kolczaste gadżety i odciski jeżykowych stópek.

Jeże hibernują do wiosny. Na swoje legowisko często wybierają stertę liści. Takie miejsca dla znajdujących się pod ochroną jeży są nie do końca bezpieczne. Dlatego w ostatnich miesiącach także na terenie miast w regionie, pojawiają się drewniane domki lub znaki informujące o znajdujących się w pobliżu jeżach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *