Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

31 stycznia, 2020

Góry w literaturze

Góry są żywym przykładem na to, jak mały jest człowiek, pokorniejemy wobec otaczającej nas przyrody, doświadczając piękna stworzonego przez Boga. Podczas górskiej wędrówki można mimo sporego wysiłku fizycznego poczuć prawdziwą wolność oraz satysfakcję. Górskie wycieczki są dla nas zbawienne pozwalają się zresetować i odpocząć od zgiełku dnia codziennego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach w dniach od 1 – 7 lutego 2020 r. zaprasza po raz drugi na górsko – literacki festiwal. O górach w różnych zakątkach Ziemi opowiedzą nam m.in.: etnolożka Anna Łęczyńska, która przybliży nam kulturę ludową Beskidu Śląskiego, a Krystian Szczęsny, autor prezentacji przeźroczy tatrzańskich, opowie o kobietach, które od XVI do XIX wieku zdobywały góry wysokie.
Dodatkową atrakcja będą spotkania z legendą polskiego himalaizmu – Krzysztofem Wielickim oraz Magdaleną Gorzkowską – najmłodszą Polką na Mount Everest i pierwszą, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego. Spotkacie się również z Mirosławem Pawłowskim, byłym alpinistą, który po wypadku porusza się na wózku, aktywnie podróżując i zdobywając najdalej wysunięte miejsca na kontynentach – jest dla nas inspiracją i motywacją do działania. Przecież każdy ma w życiu jakiś swój mniejszy lub większy Mont Everest do pokonania, czyż nie prawda ?
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.