Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

25 stycznia, 2021

Herbata – najzdrowszy napój na świecie

Herbata jest napojem cieszącym się szczególną popularnością. Napój ten, zawierający teinę, można pić przez cały rok. Herbata rozgrzewa w okresie jesienno-zimowym, a mrożona jest idealna na upalne dni. Różnice w smaku powodują, że wszystkie herbaty są wyjątkowe, warto jednak sprawdzić, który jej rodzaj jest najzdrowszy.

Herbata jest naparem liści z drzewa herbacianego znanym na całym świecie. Występuje w wielu rodzajach i odmianach smakowych, mowa tu między innymi o herbacie czarnej, białej, czerwonej czy zielonej. Fanów herbaty, którzy doceniają ją za możliwości prozdrowotne jest coraz więcej. Napar herbaciany potrafi obniżyć ciśnienie i pobudzić trawienie. Jednak warto zagłębić się we właściwości każdej z nich.

• Herbata czarna

Herbata czarna jest najbardziej popularna. W naszym kraju jest najbardziej lubianym napojem tuż po kawie. Składa się z suszonych liści, które zostały poddane procesowi fermentacji. Zawiera ona związek chemiczny należący do alkaloidów purynowych, zwany teiną. Jej działanie jest wolniejsze i dłuższe niż kofeiny.

Jej wpływ na organizm:
– wykazuje działanie pobudzające i bakteriobójcze
– poprawia pamięć i koncentrację
– obniża ciśnienie krwi dzięki flawonoidom
– wzmacnia naczynia krwionośne
– poprawia funkcje układu trawiennego
– redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca

Czarna herbata może być dobrym elementem uzupełniającym profilaktykę prozdrowotną, jeśli pije się ją w odpowiedniej ilości. Ma w sobie tak wiele właściwości, że dzięki nim można poprawić kondycję organizmu. Poza tym filiżanka dobrej herbaty może odprężyć po ciężkim dniu pracy.

• Herbata czerwona
Ta herbata znana jest pod nazwą pu-erh. Proces jej powstawania różni się od czarnej tym, że poddawana jest dodatkowej fermentacji. W naszym społeczeństwie krąży przeświadczenie, że herbata czerwona wspomaga utratę masy ciała. Słusznie jest kojarzona z napojem, który:

– przyśpiesza metabolizm i motorykę jelit
– pobudza wydzielanie soków trawiennych
– obniża poziom cholesterolu
– pobudza pamięć i zdolności poznawcze

Czerwona herbata ma korzystny wpływ na wątrobę, zwalcza w niej tłuszcze. Jej wyjątkowe właściwości zwiększają poziom enzymów wątrobowych, odpowiedzialnych za eliminacje alkoholu z organizmu. Warto pić ją też dlatego, że pomaga chronić zęby przed bakteriami.

• Herbata zielona

Herbata zielona jest ulubionym gatunkiem herbaty. Powstaje z liści, które nigdy nie były fermentowane. Są one suszone tuż po zerwaniu, dlatego zachowują moc wielu aktywnych składników. Jej liście zawierają między innymi:
– ogromną liczbę antyoksydantów
– alkaloidy takie jak teofilina i teobromina
– polifenole
– witaminy z grupy B, C, E i K
– związki garbnikowe i mineralne
– olejki eteryczne

Nie sposób nie doceniać zarówno właściwości prozdrowotnych jak i smakowych herbaty oraz trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez udziału w nim tak wspaniałego naparu jakim jest właśnie herbata.

autor: Jan Wojtusiak
zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *