Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

I bieg narciarski o Puchar Wisły stał się już historią!

W pięknym oknie pogodowym, przy pracy i zaangażowaniu wielu ludzi udało się przeprowadzić w niedzielę 28 lutego, po raz pierwszy w historii, bieg narciarski o Puchar Wisły.Wiślański magistrat, w niełatwych czasach, postanowił wpisać w kalendarz wydarzeń nową sportową inicjatywę. Zarówno pandemia koronawirusa, jak i wiosenna aura nie przeszkodziły 150 uczestnikom by wziąć udziału w biegu. Na linii startu wśród dzieci i młodzieży stanęło 60 zawodników, zaś w kategoriach dorosłych wystartowało 90 śmiałków.
Wielkim zaufaniem obdarzył organizatorów Polski Związek Narciarski, a zwłaszcza koordynator Pucharu Polski Amatorów, który zdecydował, by bieg o Puchar Wisły już od pierwszej edycji zaliczany był właśnie do klasyfikacji w ramach Pucharu Polski Amatorów.
Najmłodsi walczyli na 100-metrowej pętli. Pierwsi w tej kategorii na metę dobiegli: Lena Partyka z MKS Istebna i Mikołaj Juroszek z NKS Trójwieś Beskidzka. Na trzecim stopniu podium stanął Xavier Wantulok z Wisły. Nieco starsze dzieciaki rywalizowały na dystansie 800 metrów, a najlepszymi w tej kategorii okazali się być Amelia Juroszek z MKS Istebna i Nikodem Czepczor z NKS Trójwieś Beskidzka. Młodzież miała do pokonania pętlę o długości 2500 m o niełatwym profilu, bo trasa ta miała zarówno stromy zjazd jak i ostry podbieg. Najszybciej pokonali ją Zuzanna Kohut oraz Filip Juroszek, oboje z NKS Trójwieś Beskidzka. W tej kategorii trzeci czas wywalczyła Olga Cieślar z WSS Wisła.
Rywalizacja w kategoriach open odbywała się na nieco skróconych dystansach. Po wieczornych pracach związanych z nadsypywaniem tras i porannym lekkim przymrozku, udało się utrzymać pętlę o długości 2,5 km. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mieli do wyboru trzy dystanse: 5 km, 7,5 km lub 10 km. Kobiety, które walczyły o punkty w klasyfikacji Pucharu Polski Amatorów musiały pokonać trzykrotnie pętlę 2,5 km, zaś wśród panów o punkty w PPA rywalizowano na dystansie 10 km. Była to najliczniejsza grupa zawodników startująca w biegu.
Dystans 5 km najszybciej pokonali: Weronika Jarecka z Bielska-Białej oraz Przemysław Legierski z NKS Trójwieś Beskidzka. Wśród rywalizujących na dystansie 7,5 km jako pierwsi na metę przybyli: Ewa Armata z GOSiR Frysztak oraz Sebastian Jarecki z Bielska-Białej. Na najdłuższy dystans wystartowali sami mężczyźni, żadna z pań nie zdecydowała się przebiec 10 km. Jako pierwszy na mecie zameldował się Marcin Węgrzyn z Nowego Targu, drugi był Tomasz Garbień z Wiśniowej, a jako trzeci bieg ukończył Robert Faron. Najstarszym uczestnikiem biegu został osiemdziesięcioletni Kazimierz Łapczyński.
Sportowym komentarzem imprezę okraszali Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu oraz Włodzimierz Młodysz z firmy Xtraining zaś góralskiego klimatu wydarzeniu nadawała muzyka dziewczyn z kapeli góralskiej Wisła, która przygrywała oczekującym na wyniki i dekoracje zwycięzców.
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale oraz ciepły posiłek i herbatę. Na zwycięzców w każdej kategorii wiekowej dzieci i młodzieży oraz w kategoriach open kobiet i mężczyzn czekały dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów. W puli nagród znalazły się karnety na stacje zrzeszone w Wiślańskim Skipassie, na wyciąg Siglany w Wiśle oraz na 5 wyciągów Grupy Pingwina, czyli m.in. na Skolnity w Wiśle.
Ceremonii wręczenia nagród dokonali: burmistrz miasta Tomasz Bujok, przewodniczący rady miasta Janusz Podżorski, przewodniczący Komisji Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu przy radzie miasta Sławomir Wantulok, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Bartłomiej Kamiński oraz prezes WSS Wisła Zbigniew Wuwer.
Zwracając się do uczestników zawodów, burmistrz Tomasz Bujok podkreślał swoja radość i zadowolenie, że mimo trudnych warunków udało się przeprowadzić zawody, że nie brakowało młodych zawodników, jak i tych bardziej doświadczonych. Wyraził także swoją wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowani byli w organizację zawodów, podkreślająć, że bez ich pomocy bieg nie doszedłby do skutku.
Bieg o Puchar Wisły jest najmłodszym biegiem narciarskim w Polsce, ale z powodzeniem wpisał się w kalendarz imprez polskich amatorów biegówek. Kolejna edycja zmagań już za rok!

Źródło: Urząd Miejski w Wiśle
Zdjęcie: Przemysław Legierski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *