Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

20 stycznia, 2021

II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 21 stycznia 2021

W czwartek 21 stycznia 2021 r. ruszy II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, będący kontynuacją projektu edukacyjno–sportowego z 2020 r. Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku niemieccy naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau.

Projekt II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju w szczególności upamiętnia 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice. Głównymi organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Tegoroczna edycja ze względów epidemiologicznych będzie posiadać formę odmienną od zeszłorocznej. Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic przy wsparciu policjantów Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. Tegoroczne wydarzenie w sporej części zostanie przeniesione do Internetu. 21 stycznia 2021 roku nauczyciele z wyżej wymienionych miast, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, obowiązujących wówczas w kraju, przemierzą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc, wzorem zeszłorocznej edycji, dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego uda się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku.

Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym „Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, który zostanie przeprowadzony na Facebooku Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach w dniach 22-24 stycznia 2021 r. Konkurs historyczny, będący dodatkiem do projektu edukacyjno–sportowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, organizowany jest w celu zapoznania z historią marszów śmierci z Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale również uwzględnia się dostępność powszechną (regulamin konkursu na stronie IPN).

W ramach konkursu zostanie wyemitowanych dziewięć odcinków filmów dotyczących marszów śmierci ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju.

Z kolei 28 stycznia 2021 r. w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko odbędzie się sesja popularno–naukowa będąca jednocześnie podsumowaniem projektu z premierą filmowego reportażu, okazją do ogłoszenia i wręczenia nagród konkursowych oraz planowanym spotkaniem z jednym ze świadków historii. Konferencja będzie miała charakter hybrydowy lub w całości zostanie przeprowadzona online, w zależności od epidemiologicznej sytuacji w kraju. Zapraszamy wszystkich do udziału w naszym projekcie, by uczcić pamięć tych, którzy w mroźne styczniowe dni 1945 roku zostali zmuszeni pod karą śmierci do morderczych marszów przez niemieckiego okupanta.
Źródło:IPN Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *