23 czerwca, 2022
Załogi baloniarskie zawalczą o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego w zawodach „In The Silesian Sky”. Konkursowe loty odbędą się w weekend 24-26 czerwca 2022 roku w Pszczynie i Tychach w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski
„Zapraszam na wyjątkowe emocje nad śląskim niebem. Ten niezwykły podniebny spektakl przyciągnie do Tychów i Pszczyny najlepsze załogi, które będą rywalizować w zawodach, oddając jednocześnie hołd powstańcom. Jestem przekonany, że widok wznoszących się w niebo balonów i spektakl świateł dostarczą wszystkim kibicom wielu niezapomnianych wrażeń” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
W tym roku w ramach zawodów odbędą się cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Oba poranne loty zaczną się około 5:30, a popołudniowe około 18:30.
Trasa przelotu i konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków pogodowych. Dodatkową atrakcją zawodów będą gale balonowe, podczas których zostaną ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. W trakcie tego niezwykłego widowiska czasze balonów zostają oświetlone ogniem palników, a balony zamieniają się w olbrzymie lampiony, które rozświetlają niebo.
W tym roku w zawodach weźmie udział 20 załóg balonowych, które zmierzą się w kilku konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. „pogoń za lisem” i zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego „krzyżem”.
Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia jest Skywalkers Balloon Club.
Warto przypomnieć, że historia lotów balonowych sięga XVIII wieku, gdy na specjalne życzenie króla Ludwika XVI oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano pokaz balonu braci Montgolfier. Pierwszy lot z żywymi istotami (w koszu siedziały owca, kogut i kaczka) odbył się 19 września 1783 roku i trwał około ośmiu minut, a balon wylądował cztery kilometry od miejsca startu. Niecały miesiąc później Jean Francois Pilâtre de Rozier został pierwszym aeronautą, który wzniósł się balonem cieplnym na uwięzi na wysokość ponad 20 metrów. W Polsce pierwszy wolny lot balonem odbył się 29 maja 1910 roku. Balon „Awiata”, należący do sekcji balonowej Galicyjskiego Związku Techniczno-Lotniczego Awiata, wystartował ze Lwowa i przeleciał około 140 km.
PROGRAM
24 czerwca / piątek / Tychy
Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16
21:00 – Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby.
25 czerwca / sobota / Pszczyna
Park Zamkowy w Pszczynie
5:30 – Pierwszy lot konkursowy
18:30 – Drugi lot konkursowy
21:00 – Gala balonowa / zakończenie zawodów
26 czerwca / niedziela / Tychy
Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16
5:30 – Trzeci lot konkursowy
18:30 – Czwarty lot konkursowy
21:00 – Gala balonowa / zakończenie zawodów
Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.
zdjęcie: pixabay
źródło: Urząd Marszałkowski Woj.Śl