Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
POMOC UKRAINIE

22 marca, 2022

IKEA pomaga osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Sklep IKEA w Katowicach wspiera lokalne inicjatywy

IKEA Retail w Polsce aktywnie włączyła się w pomoc osobom cierpiącym z powodu wojny w Ukrainie, udzielając im doraźnej pomocy. Dla firmy ważne jest jednak, aby to zaangażowanie było przemyślane – na dużą skalę i długofalowo. Oprócz działań podejmowanych w oparciu o wiedzę i doświadczenie wieloletnich partnerów IKEA w Polsce, również sklepy podjęły szereg inicjatyw lokalnych. Sklep IKEA w Katowicach zaangażował się już we wsparcie inicjatywy Fundacji Giesche współpracującej z Fabryką Porcelany w przygotowaniu miejsc noclegowych dla 54 osób z Ukrainy. To dopiero początek pomocy.

IKEA na bieżąco będzie dostosowywać swoje działania do zmieniających się potrzeb osób dotkniętych wojną. Najpilniejsze działania IKEA miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracowników IKEA oraz ich rodzin. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu wieloletnich partnerów IKEA w Polsce: Fundacji Ocalenie, Polskiego Czerwonego Krzyża i Agencji Narodów Zjednoczonych ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), marka wraz z partnerami rozpoczęła od pomocy rzeczowej. W następnych krokach ma to być wsparcie ukierunkowane na takie potrzeby, jak pomoc psychologiczna, prawna, nauka języka czy zdobycie zatrudnienia w Polsce. Obecnie wszystkie sklepy odpowiadają na lokalne potrzeby, współpracując z organizacjami pozarządowymi i samorządami miejskimi udzielając pomocy rzeczowej. W indywidualne akcje pomocowe na rzecz potrzebujących z Ukrainy włączają się także pracownicy firmy.

Zaangażowanie sklepu IKEA w Katowicach

Jednym z pierwszych sklepów IKEA, który ruszył z pomocą była IKEA w Katowicach. Już w sobotę (26.02) odpowiedział on na prośbę Fundacji Giesche o wsparcie i pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania dla 54 osób, mam z dziećmi z Ukrainy w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Mieliśmy świadomość, że w tej sytuacji liczy się czas, bo pierwsze rodziny miały pojawić się na miejscu w przeciągu kilkudziesięciu godzin, dlatego postanowiliśmy działać od razu. Już pierwszego dnia dostarczyliśmy do Fabryki Porcelany najpotrzebniejsze meble i akcesoria wyposażenia wnętrz takie jak sofy, łóżka z materacami, regały, stoły, tekstylia, dywany, kołdry i poduszki z poszewkami, czy pojemniki na żywność. W niedzielę nasi pracownicy w ramach wolontariatu złożyli wszystkie dostarczone produkty, a w poniedziałek pracownicy działu wyposażenia domu i projektowania zaangażowali się w zaaranżowanie punktu pomocy uchodźcom, tak aby miejsce było możliwie, jak najbardziej przyjazne i gotowe na przyjęcie jego mieszkańców – mówi Magdalena Krokowska-Wicherek, Dyrektor Regionu IKEA Katowice. – Solidarność między ludźmi, ale także wspólne działanie między firmami to oczywista odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoimy w obliczu wojny w Ukrainie. Nie mieliśmy wątpliwości co do wsparcia inicjatywy Fundacji Giesche współpracującej z Fabryką Porcelany. Wiemy, że pomoc była bardzo potrzebna, dlatego cieszymy się, że rodziny z dziećmi, które tam przybyły, otrzymują kompleksową pomoc i wsparcie ze strony psychologów, tłumaczy, prawników czy animatorów – dodaje.

Schronienie dla osób dotkniętych wojną powstało w błyskawicznym tempie.

4 dni od pomysłu niesienia pomocy do przygotowania bezpiecznego lokum dla kilkudziesięciu osób, 4 dni pełne zaangażowania i niesienia bezinteresownej pomocy, 4 dni ciężkiej pracy dzień i noc, 4 dni, kiedy zjednoczyliśmy się w tak słusznej sprawie, 4 dni, kiedy uwierzyliśmy, że tylko razem możemy zdziałać cuda i… tak właśnie powstał w katowickiej Fabryce Porcelany punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. IKEA Katowice była jedną z pierwszych firm, która zareagowała na nasz apel, natychmiast organizując tak potrzebne meble i niezbędne do życia akcesoria wyposażenia wnętrz, ale również pełną zaangażowania ekipę pracowników, która w kilka dni pomogła stworzyć bezpieczne i przytulne miejsce do życia dla ludzi, którzy tak bardzo tego potrzebowali. Obecnie schronienie W Fabryce Porcelany znalazły 54 osoby, które mają tu wszystko, co jest potrzebne do spokojnego życia – mówi Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Pomoc w zorganizowaniu punktu w Fabryce Porcelany to jedna z kilku inicjatyw, jakie już podjął sklep IKEA w Katowicach na rzecz dotkniętych wojną w Ukrainie.

Wśród innych są także przekazanie rzeczy do kącika dziecięcego oraz miejsca do odpoczynku z krzesłami i stolikami w punkcie stworzonym przez Fundację Wolne Miejsce na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, co, jak podkreśla fundacja, pozwoliło na stworzenie strefy do serwowania posiłku w godnych warunkach. Dla rodzin z Ukrainy, które przebywają w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, sklep IKEA w Katowicach przekazał koce, ręczniki i maskotki. Miasto Sosnowiec, które także organizuje miejsca pobytu dla uciekających przed wojną, otrzymało wsparcie w postaci kołder, poduszek, pościeli i ręczników. Natomiast w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na dworcu PKP w Katowicach IKEA stworzyła pokój dla matki z dzieckiem, gdzie znalazło się miejsce na przewijak, fotel i kącik zabaw dla dzieci. W pomoc angażują się także pracownicy sklepu, którzy wspierają zbiórkę produktową organizowaną przez Miasto Katowice.

Pomoc IKEA na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie
Grupa Inter IKEA i Grupa Ingka oraz IKEA Foundation wraz z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi podjęły już szereg inicjatyw, by wesprzeć ludzi cierpiących z powodu wojny w Ukrainie, udzielając im doraźnej pomocy. IKEA Foundation, finansowana przez Grupę Ingka, ogłosiła przekazanie darowizny w wysokości 20 milionów euro na pomoc humanitarną dla osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego domu w jej wyniku. Działanie to jest odpowiedzią na pilny apel Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) o zwiększenie wsparcia dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Grupa Inter IKEA i Grupa Ingka przeznaczają po 10 milionów euro (czyli łącznie 20 milionów euro) wsparcia w postaci produktów oraz dodatkowej pomocy dla Agencji Narodów Zjednoczonych ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Fundacji Save the Children i innych organizacji pomocowych działających na lokalnych rynkach.

Sytuacja w Ukrainie zmienia się w szybkim tempie. Grupy obu spółek będą w swoich działaniach niezmiennie mieć na uwadze przede wszystkim dobro ludzi. Dom to najważniejsze miejsce na świecie, a IKEA wierzy, że wszyscy zasługujemy na dom, w którym możemy czuć się bezpiecznie.

Źródło: Kobold Public Relations Sp. z o.o.

Możliwość komentowania jest wyłączona.