Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

30 maja, 2018

Industria z kobiecą twarzą – INDUSTRIADA 2018

źródło fot.: Rafał Kazimierczak, Arch. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, industriada.pl

 

Wkrótce, bo 9 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja sztandarowego śląskiego festiwalu, organizowanego przez Szlak Zabytków Techniki. Po raz kolejny zostaniemy zabrani w podróż po najważniejszych miejscach związanych ze światem Śląska Industrialnego.

Tegoroczna edycja zatytułowana jest „Industriada jest kobietą!” i – jak czytamy w informacji prasowej imprezy – „Przypomni mniej znane, kobiece oblicze przemysłu.”

W ramach festiwalu odbędzie się ponad 517 wydarzeń na terenie całej aglomeracji śląskiej: koncerty, wystawy, pokazy, gry terenowe, spektakle teatralne, pokazy filmów, zawody sprawnościowe, plenery malarskie, rozmaite wydarzenia dla dzieci i wiele, wiele innych.

Do sztandarowych wydarzeń odbywających się pod szyldem INDUSTRIADY będą należały set DJski duetu Praktyczna Pani & Lazy One a także koncerty, między innymi Pauliny Przybysz i Brodki. Silesia Film przedstawi kolejną odsłonę cyklu „Z archiwów na kinowy ekran”, w czasie którego odbywa się projekcja nieznanych, starych materiałów uzyskanych od prywatnych osób.
Zabytkowy statek Foxtrot zabierze w rejs po Kanale Gliwickim, a Galeria Szyb Wilson otworzy swoje podwoje i zaprosi na Art Naif Festiwal, gdzie będzie można w spokoju obcować ze wspaniałym malarstwem naiwnym rozmaitych artystów, zebranym w wystawę tematyczną skoncentrowaną wokół motywu kobiety.

W 2018 roku święto Szlaku Zabytków Techniki oddaje głos kobietom i głośno powtarza: INDUSTRIA jest KOBIETĄ. W przemyśle nigdy nie brakowało kobiet, jednak przez dłuższy czas pozostawały one w cieniu. 9 czerwca INDUSTRIADA przypomni majętne arystokratki, bezimienne robotnice i zaangażowane emancypantki, pokaże znaczenie kobiet w kulturze przemysłowej.”

W czasie imprezy komunikacja miejska będzie darmowa dla uczestników wydarzeń i odwiedzających zabytki techniki, dzięki uprzejmości Kolei Śląskich, KZK GOP oraz MZK Tychy.

Szczegółowy program dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej: INDUSTRIADA.PL.

źródło: Industriada.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.