Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

29 listopada, 2018

Industrialna niespodzianka dla bytomian

Elektrociepłownia Szombierki to szczególny punkt na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki – przyjezdni porównują bytomski gmach do znanej z okładki zespołu Pink Floyd londyńskiej elektrowni Battersea lub do znajdującej się w Ostrawie huty Witkowice. Dla entuzjastów tego obiektu przygotowano w ten weekend wyjątkowe wydarzenie.

 

W sobotę 1 grudnia, z okazji 98. urodzin obiektu na powrót ruszy od dawna nieczynny zegar znajdujący się na wieży. Zadbał o to Klub Przyjaciół EC Szombierki, który o godzinie 15.00 ma zamiar uroczyście uruchomić mechanizm zegara oraz podświetlić jego tarczę. Na stronie wydarzenia zapowiadają:

„Jak urodziny to i prezenty; pracujemy w pocie czoła aby w dniu jej święta przewrócić. Jubilatce sprawny mechanizm zegarowy na wieży, oraz ponownie podświetlić jedną z tarcz największego bytomskiego czasomierza. Trzymajcie kciuki za powodzenie!”

Nie lada gratką dla pasjonatów industrialnych zabytków regionu może się okazać również zaplanowane zwiedzanie wieży zegarowej oraz hali maszyn, możliwe po wcześniejszych zapisach (zgłoszenia pod adresem e-mail: szombierkiec@gmail.com). Organizatorzy zapowiadają ognisko z poczęstunkiem, a także zorganizowane spotkanie z byłymi pracownikami Zakładu.

 

Budynek EC Szombierki (dawniej Elektrowni Bobrek) został oddany do użytku tuż po I wojnie światowej, w roku 1920 i początkowo miał stanowić obiekt militarny – fabrykę prochu. Z powodu zapotrzebowania na wykorzystanie węgla odpadowego został zaadoptowany na budynek elektrowni a elektrociepłownią stał się dopiero w latach siedemdziesiątych.

Produkcja w zakładzie została ostatecznie wygaszona w 2011 roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.