Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 lipca, 2020

Industrialne źródło Śląska w nietypowej odsłonie


Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uruchomiło pierwszą w Polsce historyczną wystawę 360 z komentarzem lektorskim. Dzięki niej można w wyjątkowy sposób odkryć Tarnowskie Góry, jako miasto górnicze oraz jego podziemia.

– Wiecie, że Tarnowskie Góry to miasto, w którym wszystko się zaczęło? Tutaj po raz pierwszy zabiło przemysłowe serce Górnego Śląska. Górnicy poznali siłę pary i wykorzystali ją w pionierski sposób budując pierwszy miejski wodociąg. Wyprzedzili tym samym takie miasta jak Berlin, Amsterdam, a nawet Nowy Jork. Podziemne wody wykorzystano również dla ludności regionu budując potężny system dostaw wody pitnej pochodzącej z kopalni. W Tarnowskich Górach rozpoczął się także kult patronki górników, czyli św. Barbary. Słynące z wydobycia srebra, ołowiu i cynku miasto, organizowało również pierwsze bergfesty, czyli święta górnicze, a później “Barbórkę”. Co ciekawe wszystko to odbywało się w okresie letnim, a nie 4 grudnia. Przywiązanie do tradycji i historii, a także kultywowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego to właśnie Tarnowskie Góry. Tu biją industrialne źródła Śląska. Odkryj je razem z nami wirtualnie. a gdy tylko nadarzy się okazja – odwiedź te niezwykłe miejsca, które docenił świat wpisując „Kopalnie srebra, ołowiu i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi” ma Listę światowego dziedzictwa UNESCO – taki jest opis wystawy pn. Tarnowskie Góry-tu biją industrialne źródła Śląska.

Wystawa skłąda się z 34 scen 360. Można ją oglądać, słuchać i czytać. Wystarczy wejść na stronę: https://poly.google.com/view/4PXd1jhqLYm?fbclid=IwAR03LTiuOGvCSyeGz0UmEW_-GX48t-F7lN4NLE1OV8VuBLFaPgJv-xpEhF4

Możliwość komentowania jest wyłączona.