Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

04 stycznia, 2021

Inhalatory jako pomocne urządzenia w leczeniu duszności

Inhalator jest urządzeniem medycznym, które umożliwia podawanie leków bezpośrednio do dróg oddechowych. Przeznaczony jest do leczenia wziewnego dorosłych i dzieci. Można go stosować w warunkach szpitalnych i domowych.

Na rynku funkcjonują różnorodne jego rodzaje. Do najpopularniejszych z nich zalicza się: ciśnieniowe, proszkowe oraz pneumatyczne. Są także ultradźwiękowe, zwane nebulitazorami. Inhalator jest urządzeniem potrzebnym do zabiegu inhalacji. Polega na wdychaniu roztworów lub aerozoli. Od rozmiarów mikronowych cząstki leku zależy gdzie dotrą i gdzie zostaną wchłonięte w czasie inhalacji. Innymi słowy: powyżej 8 pm w górnych drogach układu oddechowego, od 5 pm do 8 pm w tchawicy i górnych drogach układu oddechowego, od 2 pm do 5 pm w oskrzelach i oskrzelikach lub od 0,5 pm do 3 pm w pęcherzykach płucnych. Podawanie ludziom leków, w tym też antybiotyków, w formie pary wodnej i aerozolu ułatwia oddychanie i wykrztuszanie wydzieliny oraz działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na oskrzela. Dlatego też stosowanie inhalatora pomaga w powrocie do zdrowia podczas leczenia infekcji oddechowej oraz przy przeziębieniu czy zatkanym nosie.

Urządzenie to przydaje się całej rodzinie, szczególnie w okresie wzmożonej infekcji i wiosennej alergii. Żeby inhalator służył dorosłym i dzieciom najlepiej wybrać go w zależności od regulacji wielkości wytwarzanych cząsteczek. Jest to rozwiązanie optymalne pozwalające na dostosowanie rozmiarów cząsteczek, dopasowanych do schorzenia i miejsca wchłonięcia leku. Dobry inhalator jest wyposażony w tę funkcję i wytwarza cząstki w rozmiarach od 1 do 5 mikronów, a dzięki temu urządzenie ma bardziej wszechstronne zastosowanie. Inhalator jest łatwy w użyciu, ale jego wadą może być to, że wytwarza głośne dźwięki, które obniżają komfort zabiegu inhalacji. Szczególnie u dzieci zdarza się, że wywołuje to dodatkowy stres. Eksperci zalecają, aby podczas wyboru urządzenia zwrócić uwagę na poziom głośności kompresora. Głośność powinna wynosić mniej niż 60 dBA. Takie inhalatory pozytywnie wpływają na samopoczucie podczas zabiegu.

Inhalator to urządzenie, które warto mieć w przypadku przewlekłych chorób przenoszonych drogami oddechowymi. Eksperci rekomendują inhalatory dla osób mających dolegliwości takie jak na przykład: astma, katar sienny, mukowiscydoza, nawracające zapalenie zatok, przeziębienie, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekły nieżyt gardła, różnego rodzaju alergie wziewne, zapalenie krtani, zapalenie płuc i oskrzeli. Zaleca się także profilaktyczne jego stosowanie, szczególnie przez ludzi pracujących w trudnych czy szkodliwych warunkach. Leczenie inhalatorem uznaje się za bezpieczne i wygodne, dlatego warto mieć go przy sobie, gdyż jest pomocny w podawaniu leków czy przy infekcji układu oddechowego. Jest również tanim urządzeniem, które można kupić w sklepach i aptekach.

W zależności od preferencji można nabyć inhalator ciśnieniowy lub dozujący. W skład wchodzą pojemnik ”pod ciśnieniem”, który zawiera lek i gaz w skompresowanej formie oraz ustnik wyposażony w mechanizm uwalniający lekarstwo. Naciśnięcie przystawki ciśnieniowej w inhalatorze prowadzi do uwolnienia określonej dawki leku w postaci sprężonego gazu. W trakcie inhalacji należy skoordynować głęboki wdech z momentem uwolnienia leku. Użytkowanie inhalatora ciśnieniowego ułatwia przystawka objętościowa, która powstała z myślą o dzieciach i starszych. Inhalator proszkowy zawiera suchą substancję lecznicą w kapsułce, która przy inhalacji ulega przekłuciu lub rozgnieceniu. O wielkości uwolnionej dawki decyduje siła wdechu, gdyż to właśnie w ten sposób uwalnia się proszek w komorze inhalatora, który później zostaje zdeponowany w czasie wdechu. Jest kilka rodzajów inhalatorów proszkowych DPI, między innymi: aerozol, dysk, handihaler, turbohaler, nebolizer. W wielu modelach jest funkcja ustawienia wielkości dawki leku. Inhalator pneumatyczny jest dostępny w wersji przenośnej i stacjonarnej. Wykorzystywany jest do podawania wszystkich rodzajów leku. Inhalator jest podłączony do sprężarki za pomocą gumowego wężyka. Działa na zasadzie tłoczenia sprężonego powietrza, dzięki czemu z leku powstaje aerozol potrzebny do inhalacji. Wytwarzany jest w inhalatorze, którego jakość zależy od ciśnienia. Inhalator ultradźwiękowy jest stosowany do różnego rodzaju leków. Urządzenie to zamienia lekarstwo na aerozol, dzięki ultradźwiękom tworzonym przez generator. Wśród zastosowań tego inhalatora wymienia się na przykład: nawilżanie dróg oddechowych, podawanie mukolityków, leczenie mukowiscydozy czy rehabilitację oddechową. Nie zaleca się robienia inhalacji ultradźwiękowej w przypadku noworodków i dzieci do pierwszego roku życia. Inhalator MESH (membranowy – siateczkowy) uchodzi za urządzenie kompaktowe nowej generacji, które wykorzystuje w pełni zainstalowaną, wibrującą performowaną membranę, wytwarzającą lek w postaci dobrego aerozolu, działającą cicho lecz bardzo wydajnie.

Jak wybierać inhalator?

Kupując inhalator pamiętajmy, że jego działanie liczy się bardziej niż wygląd. Warto pamiętać o parametrach jakimi są:
• wielkość cząsteczek aerozolu
• czas inhalacji
• poziom hałasu
• dodatkowe akcesoria

Inhalator i jego przeciwwskazania
Inhalator może być używany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Jednak niektóre osoby powinny unikać urządzenia ze względu na: uczulenie na związki znajdujące się w parze wodnej, choroby serca czy gruźlicę oraz w przypadku gorączki lub krwotoku z dróg oddechowych.

Jak dbać o inhalator?

O inhalator trzeba dbać, podobnie jak o inne urządzenia. Z biegiem czasu wymagana jest również zmiana różnych komponentów, na przykład filtrów. Jeśli inhalator jest dobrze użytkowany to służy dłużej całej rodzinie. Warto pamiętać o:
• dokładnym myciu i odkażaniu akcesoriów po każdym ich zastosowaniu, aby uniknąć
podrażnień, najlepiej czytając zalecenia dotyczące czyszczenia inhalatora
• wymienianiu filtrów do inhalatorów, co zależy od częstotliwości użytkowania urządzenia
i ilości wypracowanych przez niego godzin
• czyszczeniu i dezynfekowaniu maseczki na przykład za pomocą wrzątku, wyparzania za pomocą domowych sterylizatorów albo mycia w zmywarce

autor: Jan Wojtusiak

Możliwość komentowania jest wyłączona.