Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

16 grudnia, 2020

Jak radzić sobie z migreną?


Migrena jest uznawana za jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych. Od zwykłego bólu głowy odróżnia ją występowanie innych towarzyszących objawów, takich jak wrażliwość na światło, dźwięk czy zapachy, nudności oraz wymioty. Wskazuje się, że choroba ta najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne.

Napady migrenowe charakteryzują się powtarzającą sekwencją występowania objawów, trwających zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin! Czasami występują one samoistnie, innym razem zostają wywołane przez różnorodne czynniki. Należą do nich między innymi: zmiany hormonalne, stres, hałas, zapachy i niektóre pokarmy, na przykład czekolada, czerwone wino czy kawa. W fachowej literaturze można znaleźć dwie podstawowe odmiany tej choroby, a mianowicie migrenę z aurą i bez aury. Warto więc wyjaśnić, co kryje się pod tym pojęciem. Aura migrenowa to nic innego jak przejściowe, trwające kilka lub kilkadziesiąt minut objawy neurologiczne. Zwykle poprzedzają one bezpośrednio ból głowy. Za najbardziej typową uznaje się aurę wzrokową, określaną również mianem migreny klasycznej. Polega ona na występowaniu różnego rodzaju zaburzeń widzenia, mowa tu o mroczkach, błyskach świetlnych, osłabieniu ostrości wzroku lub pełnej utracie widzenia.
Każdy kto miewa napady migrenowe wie, że częstotliwość i skala bólu są nie tylko bardzo uciążliwe, ale przede wszystkim utrudniają normalne funkcjonowanie. Choroba ta, podobnie jak każda inna, wymaga specjalistycznej konsultacji z lekarzem oraz podania leków. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów migreny, pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol lub ibuprofen). Problem powstaje jednak, gdy migrenie zaczynają towarzyszyć mdłości, wymioty lub światłowstręt. Wtedy okazuje się, że lekarstwa wydawane bez recepty przestają być skuteczne, dlatego też najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Oczywiście istnieją także domowe sposoby, które chociaż częściowo pomagają przetrwać atak, łagodzą objawy i przynoszą ulgę. Należy do nich między innymi położenie się w cichym, wygodnym miejscu i przeczekanie ataku. Ponadto warto zlikwidować wszelkie źródła światła w pomieszczeniu, a zatem zgasić lampy oraz zasłonić okna. W ten prosty sposób złagodzimy objawy światłowstrętu i łatwiej nam będzie zasnąć. To właśnie sen może mieć dobroczynne działanie, gdyż nie tylko złagodzi ból, ale też sprawi, że w tym czasie zaczną lepiej działać leki. Nie bez znaczenia jest także nasza codzienna dieta. Amerykańska Narodowa Fundacja Bólu Głowy wskazała, iż istnieje wiele produktów żywnościowych przyczyniających się do powstawania migren. Wśród nich znajdują się sery, orzeszki, czekolada, wędzone wędliny i ryby, marynaty, kawa oraz alkohol. Osoby cierpiące na bóle migrenowe powinny unikać w swoim codziennym jadłospisie wyżej wymienionych składników, ponieważ zawierają one substancje powodujące gwałtowny skurcz, a następnie szybkie i bolesne rozszerzenie naczyń krwionośnych w korze mózgowej. Co ciekawe, jedną z przyczyn silnego bólu głowy, może być także reakcja alergiczna. Jako potencjalne alergeny wymienia się między innymi owoce cytrusowe i czekoladę. Posiadają one w swoim składzie aminokwas – tyrazynę, z którego powstaje tyramina. Co prawda pomaga ona w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, ale przy zbyt dużym stężeniu i w towarzystwie pewnych leków może być toksyczna. Aminokwas ten obecny jest też w dojrzałych serach podpuszczkowych i pleśniowych, piwie, czerwonym winie oraz innych produktach powstających w procesie fermentacji. Przyczyną migren mogą być również azotany, powszechnie używane do konserwowania lub peklowania mięs i wędlin, a także dania zawierające glutaminian sodu, na którym oparte są wszelkie koncentraty, zupy błyskawiczne czy sosy w proszku.
Osoby mające ostre bóle głowy powinny jeść dużo świeżych sałatek z surowych warzyw i pić dużo płynów, najlepiej wody w czystej postaci lub koktajli warzywnych, które uzupełniają niedobór składników mineralnych w organizmie. Jest to ważne z tego względu, gdyż odwodnienie jest jednym z czynników wywołujących migrenę. Ponadto zaleca się spożywanie potraw lekkostrawnych, wzbogacenie diety w kwas omega-3 i ograniczenie soli. W swoim jadłospisie warto uwzględnić ryż, kaszę gryczaną oraz makarony, można też jeść białe sery, jajka, mięso z kurczaka lub indyka i pić mleko. Jeśli chodzi o warzywa, to najlepiej sprawdzą się marchewka, pietruszka oraz ziemniaki. W celu złagodzenia objawów migreny, można zastosować różnego rodzaju zioła, które jak się okazuje bywają pomocne. Dobrym środkiem przeciwmigrenowym są liście maruny, jednak efekt leczniczy będzie widoczny dopiero po około 6 miesiącach. Z kolei na uśmierzenie bólu można zastosować lawendę z walerianą lub z tarczycą bajkalską. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie gorącego kompresu z ziół i przykładanie go podczas bólu głowy. Sprawdzi się w tym macierzanka piaskowa albo nostrzyk żółty. Wystarczy sporządzić napar z 2-3 łyżeczek, zalać szklanką wrzątku, przykryć na 10 minut, a następnie przecedzić. Czasami główną przyczyną migreny bywa stres. W tym przypadku warto stosować skuteczne techniki relaksacyjne, takie jak: joga, masaże, aromaterapia czy relaksująca kąpiel. Ważne jest też zadbanie o odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną, a także unikanie czynników powodujących migreny.
Migrena to choroba, która wymaga leczenia. Można nad nią zapanować, ale do tego niezbędna jest konsultacja oraz współpraca z lekarzem specjalistą, a przy tym przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących zarówno leczenia farmakologicznego, diety, jak i stylu życia.

autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.