06 maja, 2025
Witajcie! Dzisiaj wracamy do tematu racjonalnego odżywiania się. Istnieją pewne zasady spożywania poszczególnych typów żywności: białek, węglowodanów, tłuszczu. Zasady te są dość szczegółowe. Zainteresowane osoby odsyłam do książek Michała Tombaka. Tutaj wymienię tylko niektóre z nich.
Jak to jest z białkami? Tłuszcze i białka jemy o różnych porach dnia, ponieważ tłuszcze spowalniają trawienie białek o 2-3 godziny. Jedząc tłuszcz z białkiem zwierzęcym dodajemy do posiłku dużą ilość zielonych warzyw (ogórki, cebula, pomidory, kabaczki). Produkty białkowe lepiej jeść na kolację bez oleju, np. sałatka warzywna i kotlet mięsny lub jajecznica, czy też twaróg.
Sałatka warzywna ma być spożywana przed każdym posiłkiem białkowym. Dużo warzyw sprzedawanych w sklepach zawiera szkodliwe substancje, dlatego należy pozyskiwać je ze sprawdzonych źródeł.
A co z węglowodanami? Należy spożywać jeden rodzaj produktów węglowodanowych, ponieważ mieszanie ich ze sobą powoduje fermentację w żołądku, np. chleb, ziemniaki i słodkie ciastko zjedzone razem powoduje fermentację. Nie można też jeść wyrobów mącznych, kasz z dżemem czy cukrem, ponieważ powoduje to fermentację w żołądku i w efekcie zgagę. Np. bułki drożdżowe, pączki z powidłami. Sami oceńcie.
Teraz tłuszcze. Rozróżniamy tłuszcze zwierzęce (śmietanka, masło, smalec) i roślinne (orzechy, oleje roślinne). Tłuszczów nie mieszamy z węglowodanami i warzywami. Spożywamy je w ograniczonej ilości. Najbardziej szkodliwe jest smażenie tłuszczów w temperaturze powyżej 150 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze wszystkie tłuszcze (roślinne i zwierzęce) rozkładają się i zamieniają w związki toksyczne. Ciekawostka jeśli chodzi o masło. Dobrze jest oczyszczanie go i przetapianie. Przetopione masło nie psuje się, nie podwyższa cholesterolu i może być długo przechowywane bez konserwantów. To tyle.
Zdjęcie:pixabay