Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

08 lipca, 2020

Jak zachować zdrowie – cz.4.

Kontynuujemy rozważania o zdrowiu. Ten odcinek będzie poświęcony warunkom prawidłowego spania.

Dlaczego zajmujemy się spaniem? Ponieważ ma ono znaczenie dla zdrowego kręgosłupa. Człowiek śpi 1/3 swojego życia. W trakcie snu rozluźniają się mięśnie człowieka. Potrzebują do tego minimalnej ilości energii dlatego sen jest najlepszym czasem do rehabilitacji kręgosłupa.

Bardzo ważne jest to na czym śpimy. A powinniśmy spać na odpowiednio twardym materacu, tak aby nie zaburzał on snu. Powinniśmy spać na plecach, ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała, nogi zaś rozluźnione. Zgodnie z tym co mówi Tombak, gdy „ciało znajduje się w takiej pozycji, jego waga rozkłada się równomiernie na powierzchni łóżka, mięśnie są maksymalnie rozluźnione, a wszystkie zwichnięcia kręgów, które mogły wystąpić w ciągu dnia, lekko się prostują”. Obciążenie serca jest wtedy minimalne, a jego praca powoduje lepsze krążenie. Ułatwia to pracę wątrobie, która łatwo wtedy wyrzuca z organizmu szkodliwe toksyny. Dobra praca wątroby wpływa na lepszą przemianę materii i dlatego, co ciekawe, po dwóch miesiącach spania na twardym materacu nasza waga spadnie od trzech do pięciu kilogramów, a różne dolegliwości znikną. Prawdą jest, że przez pierwsze dni spania na twardym materacu możemy odczuwać bóle mięśni i kręgosłupa. Kiedy jednak znikną zwichnięcia kręgów, bóle ustąpią po 10-14 dniach.

Zapytacie dlaczego złe jest spanie na miękkim materacu. Odpowiedź jest taka, że kręgosłup nie jest wtedy w stanie rozluźnić się całkowicie, co powoduje jeszcze większe zniknięcia kręgów.
Naukowcy udowodnili, że jeśli kręgi piersiowe od 3. do 20. układają się równomiernie w poziomie, wątroba pracuje efektywnie. Miękki materac tego nie zapewnia. Mówimy o wątrobie, ponieważ jest ona chemicznym laboratorium naszego organizmu, które ma wpływ na jakość krwi, co utrzymuje z kolei jakość zębów, włosów, paznokci i skóry.

Oprócz materaca ważna jest poduszka, na której śpimy. Powinna być ona twarda, niska i mała. Taka poduszka podtrzymuje prawidłowy stan przegrody nosowej, co ułatwia oddychanie przez oba nozdrza. Takie oddychanie służy zdrowiu. Podczas spania bowiem usta powinny być zamknięte, co utrudnia dostanie się do organizmu zarazków. To chroni przed infekcjami górnych dróg oddechowych.
Autor: Katarzyna Gania

Możliwość komentowania jest wyłączona.