Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

09 października, 2019

,,Jak żyć długo i zdrowo?”

,,Jak żyć długo i zdrowo?”

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” (Jan Kochanowski, fraszka „Na zdrowie”). Każdy z nas chce być zdrowy, ale nie zawsze o to zdrowie potrafimy dbać. Nauka potwierdza, że 15% zdrowia człowiek dziedziczy od rodziców, 15% mogą zwrócić lekarze, a 70% jest uzależnione od jego trybu życia. Michał Tombak pisze, że jest pięć głównych przyczyn, które niszczą zdrowie człowieka: 1. zaniedbany kręgosłup 2. nieprawidłowe oddychanie 3. brak wewnętrznej higieny ciała 4. nieprawidłowe odżywianie 5. brak umiejętności szczęśliwego życia.
Przy przemieszczeniu kręgów szyjnych, piersiowych lub lędźwiowych powstają różnego rodzaju dolegliwości, które niszczą organizm np. wysokie ciśnienie, ciągłe przemęczenie, choroby oczu, zapalenie stawów, choroby żołądka, problemy z wydalaniem, bóle lędźwiowe, bóle w kolanach, skurcze mięśni nóg, hemoroidy.
Duże znaczenie dla naszego zdrowia ma też oddychanie. Z każdą porcją tlenu z płuc wydalane są toksyny w postaci dwutlenku węgla. Jeśli ilość dostarczanego do organizmu tlenu nie będzie równa ilości wydalonego dwutlenku węgla, sprzyja to zatruciu organizmu. Zakłócenie tej równowagi jest jedną z głównych przyczyn chorób i przedwczesnej starości. Niemieccy uczeni donoszą, że aż 9 osób na 10 oddycha nieprawidłowo. W miarę wzrastania u człowieka zanika oddychanie przeponowe charakterystyczne dla małych dzieci. Mało ruchliwy tryb życia, skrzywienia kręgosłupa, nadwaga itd. są tego przyczyną. Nieprawidłowe oddychanie jest jedną z głównych przyczyn nadciśnienia, schorzeń układu żołądkowo-jelitowego, cukrzycy i chorób alergicznych. Uczeni twierdzą, że jeśli człowiek nauczy się oddychać przeponowo i dodatkowo spowolni oddychanie, to pozwoli zahamować proces starzenia o 30-40 lat i ustrzec się wielu chorób.
O wewnętrznej higienie ciała wiemy niewiele. Chodzi tu o stan organów wewnętrznych, głównie jelita grubego, którego przeciążenie i zanieczyszczenie jest przyczyną wielu chorób. Dla jego kondycji ma znaczenie to, co jemy.
Wiadomo wreszcie, że na kondycję naszego życia i organizmu mają wpływ nasze myśli. Okazuje się, że myśli nie tylko stanowią o naszych powodzeniach i klęskach życiowych, ale także mają wpływ na nasze zdrowie. Chodzi tu o wpływ naszej psychiki i ducha na ciało. Kontrola swoich myśli i czynów, skierowana na myślenie pozytywne wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na fizyczne. Więcej informacji na temat zachowania zdrowia znajdziecie Państwo w książce Michała Tombaka pt. „Jak żyć długo i zdrowo?”
Katarzyna Gania

Możliwość komentowania jest wyłączona.