Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

24 marca, 2021

Jaka jest nasz kondycja po roku życia w świcie ogarniętym pandemią COVID 19?

Szósta odsłona Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show będzie okazją, by zastanowić się nad naszą kondycją po roku życia w świecie ogarniętym pandemią COVID-19. Jak radzimy sobie w tym wyjątkowym i trudnym czasie? Jaki wpływ mają na nas środki społecznego przekazu oraz praktycy pomocy psychologicznej? Na te i inne okołopandemiczne pytania odpowie dr Marcin Moroń, współautor (z Magdaleną Biolik-Moroń) artykułu pt. “Trait emotional intelligence and emotional experiences during the COVID-19 pandemic outbreak in Poland: A daily diary study” opublikowanego w czasopiśmie “Personality and Individual Differences”

11 marca minął rok od chwili, gdy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. To już ponad 12 miesięcy życia w świecie z jednej strony zastygłym w upiornej stopklatce, a z drugiej bezustannie zmienianym przez pandemiczne realia. Małe i większe rewolucje będące następstwem decyzji władz państwowych w sprawie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wpływają na każdego z nas, niejednokrotnie przyczyniając się do pogorszenia naszego samopoczucia.
Inteligencja emocjonalna w dobie koronawirusa

Obraz, jaki wyłonił się z wyników badań przesiewowych przeprowadzonych w pierwszych tygodniach pandemii, nie napawa optymizmem. Objawy, takie jak m.in. wzrost stanów depresyjnych, lękowości i stresu już w marcu 2020 roku mogły dotykać nawet do 70% studentów i uczniów. Aż 18% społeczności akademickiej towarzyszyły myśli samobójcze.

Przedmiotem zainteresowania dr. Marcina Moronia z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego i Magdaleny Biolik-Moroń, doktorantki Wydziału Teologicznego UŚ była dynamika reakcji emocjonalnych wyznaczających naturalny rytm funkcjonowania człowieka. Autorzy skupili się na częstotliwości oraz intensywności doświadczania niektórych emocji w ciągu dnia i tygodnia, poszukując przy tym elementów sprzyjających lepszej adaptacji w sytuacji związanej z wybuchem pandemii.

Jednym z takich czynników była inteligencja emocjonalna (EI) rozumiana jako „przekonanie o zdolności rozumienia i regulowania swoich reakcji emocjonalnych”.
EI, czyli broń doskonała?

Okazało się, że nawet jeśli EI nie stanowi cudownej zapory chroniącej badane osoby przed doświadczaniem negatywnych stanów emocjonalnych, to niemal na pewno ogranicza intensywność m.in. lęku i smutku. Wniosek z tego taki, że rozwijanie cech osobowości pomagających w radzeniu sobie ze stresem pozwala przejmować kontrolę nad negatywnymi emocjami związanymi z niekorzystną sytuacją, w której się znaleźliśmy. „Wyniki pokazały, iż w wykorzystaniu inteligencji emocjonalnej jako zasobu, który może wspierać radzenie sobie w pandemii, należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój umiejętności tonizowania doświadczanych negatywnych reakcji emocjonalnych”, czytamy w artykule dr. Marcina Moronia i Magdaleny Biolik-Moroń.
Transmisja

Zapraszamy na Scenę Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z udziałem dr. Marcina Moronia, które odbędzie się online 25 marca 2021 roku o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Izabela Życzkowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, która pracowała dla Polskiego Radia Katowice i Radia Flash, a także przed kamerami Telewizji Katowice, Teleexpressu oraz jako reporterka TVN24 na Śląsku.
Linki do transmisji

Źródło: Uniwersytet Śląski

Możliwość komentowania jest wyłączona.