Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 kwietnia, 2020

Jałmużna postna na rzecz szpitali


Abp Wiktor Skworc wystosował do kapłanów archidiecezji katowickiej specjalne zarządzenie. Duchownych prosi o jałmużnę postną, która zostanie przekazana na doposażenie szpitali.

W słowie do kapłanów metropolita katowicki przede wszystkim wezwał do modlitwy i zaufania Bożej Opatrzności. Wskazał na pierwszeństwo budowania w parafialnych wspólnotach Kościoła żywego z wykorzystaniem nowych form sakramentalnej i pozasakramentalnej posługi, przede wszystkim Internetu i mediów społecznościowych, by nadal służyć wiernym, mieszkańcom parafii i miejscowości.

Abp Skworc przypomniał o konieczności troski o kościoły parafialne, kaplice, pomieszczenia służące formacji i katechizacji, o przestrzeń, w której dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem. Wspomniał kościół katedralny, Matkę kościołów archidiecezji, gdzie wszyscy zrodzili się do sprawowania kapłańskiej posługi. Zaznaczył, że trzeba też zatroszczyć się o utrzymanie i funkcjonowanie obiektów sakralnych i kościelnych w naszych parafiach, jak również Archidiecezji i wszystkich jej instytucji.

Zgodnie z tradycją – podczas Mszy Krzyżma Świętego – duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel.

W tym roku pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów bądź środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala św. Józefa w Mikołowie – pisze metropolita katowicki. I dodaje: serdecznie proszę wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów – z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy, o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych.

Do ofiar na rzecz zakupu respiratorów zaproszeni zostali również wierni archidiecezji za pośrednictwem stron internetowych.

Źródło: Archidiecezja Katowicka
Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.