Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

15 kwietnia, 2019

Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej


Foto Anna Wandzik

Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny odbył się w Niedziele Palmową w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach. Ta cykliczna impreza zaprasza do podziwiania zarówno obiektów muzealnych m.in. zabytkowy kościółek św. Katarzyny stare chaty, młyn wodny oraz kuźni kowala, gdzie odbywały się warsztaty dla dzieci.


Podczas Jarmarku Wielkanocnego w Opolu Bierkowicach oprócz tradycyjnych zakupów świątecznych można było podziwiać niezwykle bogaty program imprezy. Smakosze tradycyjnych swojskich smaków mogli degustować do woli świeżo pieczonego chleba z zabytkowego pieca z Rudziczek. Kolejnym punktem programu była ,,Polska smakuje”, czyli śląskie przysmaki w skansenie z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z Nysy. Była też specjalna atrakcja dla najmłodszych, czyli obrzęd topienia marzanny, zaś zespół „Szwarne Dziołchy” znajdował się w zagrodzie młyńskiej. Były przejażdżki konne dla najmłodszych, które zorganizował Ludowy Klub Jeździecki „Ostroga”a wybieg był przy zagrodzie „Budkowice”. Dla wszystkich zwiedzających była wystawa pokonkursowa „Kroszonki Opolskie 2019”, znajdująca się w Spichlerzu z Grudyni Małej.


Foto Anna Wandzik

Dodatkową atrakcją były wszelkiego rodzaju pokazy i warsztaty świąteczne dla najmłodszych: zdobienia jaj techniką rytowniczą, zdobienia jaj sitowiem, zdobienia jaj metodą batiku, tworzenie palm wielkanocnych.
Oprócz świątecznych ozdób dzieci brały udział w warsztatach: kowalstwa, garncarstwa, haftu krzyżykowego, rzeźby w drewnie, zdobienia pierników w motywy wielkanocne, malowanie opolskiej porcelany, koronki szydełkowej i wyrobów patchworkowych, rękodzieła i malowania ceramiki oraz tworzenia lasów w słoikach.

44 Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej odwiedziło, jak zawsze tysiące osób, co świadczy o tęsknocie do tradycji, swojskich smaków oraz podziwu dla rękodzieła.

Foto Anna Wandzik
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.