Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

22 października, 2019

Jesienne prace w KZGM – zielone inwestycje i usuwanie pseudo graffiti

Jesienne prace w KZGM – zielone inwestycje i usuwanie pseudo graffiti

Jesień to czas intensywnych prac w KZGM. Wykonano rewitalizację sześciu skwerów o wartości ponad miliona złotych, a w tym tygodniu rusza akcja usuwania pseudo graffiti z ponad 50 lokalizacji.
– Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery. Przygotowujemy się do rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów, a także tworzenia nowych parków w Katowicach. Jednocześnie realizujemy szereg mniejszych, zielonych inwestycji w dzielnicach, które są odpowiedzią na oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców, by więcej zieleni pojawiło się także w terenach zabudowanych. W ramach aplikacji wCOP drzewo Zakład Zieleni Miejskiej realizuje właśnie nasadzenia poł tysiąca nowych drzew, a w ostatnich tygodniach Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zakończył prace nad rewitalizacją kolejnych podwórek i skwerów. Ponadto usuwane jest pseudo graffiti z elewacji budynków w ponad 50 miejscach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zielone inwestycje
Pierwsza rewitalizacja dotyczy zieleńca na Wełnowcu przy ul. Kotlarza 15 i 19 oraz wzdłuż alejki położonej pomiędzy budynkami przy ul. Kotlarza 15-15b i 17-17b oraz ul. Kotlarza 11-11e. Wartość tej inwestycji to 470 tys zł. W ramach rewitalizacji wymieniono nawierzchnię chodnika, a wydepty zostały zamienione w nowe alejki. Pojawiły się nowe ławki i kosze na śmieci, a całość uzupełniła nowa zieleń i rekultywacja trawników wraz ze wzmocnieniem skarp. W ramach nasadzeń pojawiły się nowe drzewa – głogi i sosny, a także berberysy, bluszcze i barwinek.
W Szopienicach wyremontowano natomiast podwórze przy nieruchomościach ul. Chemiczna 1,3,5 i ul. Szabelniania 6. Kosz inwestycji to ok. 271 tys. zł. Rewitalizacja polegała na przebudowie istniejących schodów, budowie pochylni dla niepełnosprawnych, a także przebudowie układu chodników. – W ramach inwestycji – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – powstał parking dla 10 samochodów, a także infrastrukturę pod pojemniki na odpady. Zmieniliśmy także lokalizację placu zabaw, który został oddalony od drogi. Zakupiliśmy nowe urządzenia zabawowe, a także ławki i kosze na śmieci. Całość uzupełnia rewitalizacja zieleni. Na podwórzu nasadziliśmy ponad 900 drzew, krzewów, pnączy i bylin – mówi Marcin Gawlik, zastępca dyrektora KZGM. Także w Szopienicach, przy ul. Obrońców Westerplatte 13-15, za kwotę 114 tys zł. przeprowadzono rewitalizację skweru zieleni, w ramach której wyłożono kostką nowe chodniki, posadzono drzewa i krzewy ozdobne (m.in. róże płożące i hortensje) oraz kwiaty wczesnowiosenne, a przy istniejących płotach wysadzono bluszcze. Przestrzeń wyposażono również w elementy małej architektury, jak wiata śmietnikowa, ławki i kosze na śmieci, a całość doświetlono lampami solarnymi. Łącznie, do chwili obecnej (gdyż trwają jeszcze, za kwotę ok. 30 tys. zł, prace przy ul. Zamenhofa 40), zrewitalizowano zieleń na powierzchni około 2400 m².

Kolejną inwestycję zakończono w ubiegłym tygodniu w Ligocie. W ramach przyznanych przez miasto Katowice środków na rewitalizację terenów zielonych, KZGM w Katowicach przeprowadził rewitalizację zaasfaltowanego terenu przy ul. Zielonogórskiej 2-4 i Świdnickiej 1-3. Koszt rewitalizacji terenu to ok. 450 tysięcy zł. W ramach prowadzonych prac, usunięto i zutylizowano nawierzchnię asfaltową, wybudowano parking z 15 miejscami postojowymi oraz wykonano nowe ścieżki z wielowymiarowej kostki brukowej bezfazowej wokół wiaty śmietnikowej i parkingu. Wybudowany został zielony plac rekreacyjny, gdzie pojawiły się ławki i kosze na śmieci oraz liczne nasadzenia – w tym śliwa wiśniowa, grusza drobnoowocowa kilkanaście rodzajów krzewów i bylin. Zamontowano 6 szt. lamp, oświetlających parking i doświetlających skwer wypoczynkowy, wykorzystujących energię słoneczną.
W tym miejscu warto dodać, że za kwotę ponad 82 tys. zł, także na ukończeniu są prace rewitalizujące zieleń, ale w tym przypadku w rejonie ul. Tysiąclecia 4.

Usuwanie „graffiti”
Akcja usuwania „graffiti” jest realizowana przez KZGM regularnie. W najbliższych tygodniach z 51 miejsc zniknie pseudo-graffiti. Graffiti potrafi być piękne i świetnie komponować się z miejskim otoczeniem – takim przykładem mogą być cieszące się dużą popularnością w Katowicach murale, jak te które w ostatnich dniach ukończono – na ścianie familoka przy ul. Wypoczynkowej 3 pojawił się mural upamiętniający Kazimierza Kutza, natomiast przy Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia pojawił się wizerunek Flory, która sieje rośliny i patrona hutników Floriana, który podlewa ziemię, by rośliny mogły wyrosnąć. Inaczej jest jednak, gdy takie malunki niszczą przestrzeń miejską.

– Rozpoczęliśmy prace nad usunięciem działań wandali, a jak pokazuje nasze doświadczenie ponawiane działania tego typu skutecznie zniechęcają do szpecenia kamienic wpisami na temat swoich sympatii i antypatii klubowych – tłumaczy Marcin Gawlik, zastępca dyrektora KZGM i dodaje, że szacowany koszt prac do prawie 85 tys. zł.
Prace rozpoczną się w tym tygodniu, a przy sprzyjających warunkach pogodowych ich zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku.
Lista miejsc, gdzie usunięte zostanie pseudo-graffiti poniżej, część lokalizacji wskazali mieszkańcy przez aplikację naprawmyto.pl.
Nowy Świat 4, Le Ronda 24, Hallera 44, Al. Niepodległości 1a, Le Ronda 2, Wiosny Ludów 81, Morawa 24,24a, Kantorówny 17, Morawa 3, Morawa 5, Szabelniana 4, Szabelniana 6, Maja 2a, Graniczna 13, al. Korfantego 1, Mariacka 3, Mariacka 3 (tył), Mariacka 11, Mariacka 22, Moniuszki 6,8, św. Jana 14, Warszawska 19, Warszawska 25, Mikołowska 11, Mikołowska 13, Kordeckiego 3b, Krzywa 2, Krzywa 4, Pl. Miarki 1, Kochanowskiego 13, Kordeckiego 2, Powstańców 3, Stalmacha 18, Jankego 194, Bronisławy 31, Bytkowska 67, Agnieszki 16, Kotlarza 10A, Kotlarza 10A, Dębowa 35, Ondraszka 17, Janasa 3, Bytkowska 84, Józefowska 120, Bytomska 2, Agnieszki 21, Agnieszki 20, Agnieszki 24, Agnieszki 25, Agnieszki 29 Strzelców Bytomskich 51,53.
Warto przypomnieć, że wykonanie takiego nielegalnego graffiti to przede wszystkim niszczenie czyjejś własności. – To, czy wykonanie szpecącego graffiti kwalifikuje się jako wykroczenie, czy jako przestępstwo, zależy od wartości oszacowanych szkód. Sprawca musi się liczyć nawet z mandatem wysokości 500 zł – mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta straży miejskiej i dodaje, że jeśli jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia powinniśmy je jak najszybciej zgłosić służbą.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.