Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

19 października, 2022

Jodek potasu – kiedy i dla kogo

Do Bytomia trafiło 216 tys. tabletek z jodkiem potasu, które w razie zagrożenia radiacyjnego będą dystrybuowane w bytomskich szkołach. O tym, kto i kiedy powinien przyjąć tabletkę mówi dr Janusz Milejski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że w tej chwili nie ma zagrożenia radiacyjnego, ale miasto Bytom jest przygotowane na każdą sytuację. Głównym ryzykiem są działania zbrojne prowadzone w pobliżu elektrowni atomowej w ukraińskim Zaporożu.

Ryzyko napromieniowania

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przyjęcie jodku potasu stanowi zabezpieczenie przed ryzykiem napromieniowania w skutek awarii elektrowni czy ataku przy użyciu broni jądrowej. – Ryzyko napromieniowania wiąże się z awarią elektrowni atomowej. W związku z tym, że najbliższe elektrownie atomowe są w Ukrainie, w przypadku awarii takie zagrożenie jest realne. Trzeba jednak pamiętać, że Polska jest w szczęśliwym położeniu, ponieważ wiatry, które najczęściej u nas występują mają kierunek zachodni i z dużym prawdopodobieństwem radioaktywna chmura ominęłaby nasz kraj. Jednakże musimy być przygotowani na każdą ewentualność – mówi dr Janusz Milejski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Kiedy przyjąć jodek potasu

Tabletki będą wydawane mieszkańcom wyłącznie w przypadku ogłoszenia alarmu. Dr Janusz Milejski podkreśla, kiedy powinno się przyjąć jodek potasu: – Zalecane jest przyjęcie tabletki do 8,5 godziny po wystąpieniu napromieniowania. To jest bezpieczny czas. Ekspert zapewnia również, że miejskie służby są przygotowane na to, aby wydać w tym czasie tabletki wszystkim mieszkańcom.

Czy warto zażyć tabletkę profilaktycznie

Wiele osób próbuje zdobyć preparat na własną rękę, aby zażyć go już teraz, profilaktycznie. Czy warto? – Apeluję, aby nie przyjmować jodku potasu profilaktycznie, ponieważ jego stosowanie profilaktyczne może być toksyczne i wywołać szereg niepożądanych skutków. Powinniśmy zażyć go w takich dawkach, w jakich jest to zalecane i wyłącznie w razie wystąpienia takiej potrzeby – uczula zastępca dyrektora ds. lecznictwa bytomskiej placówki.

Jodek potasu nie dla każdego

Grupy, które powinny przyjąć jodek potasu w przypadku zagrożenia to osoby z aktywną tarczycą, czyli noworodki, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i wszyscy poniżej 60 roku życia. Dr Janusz Milejski mówi o przeciwwskazaniach: – Osoby z chorobami tarczycy, przed przyjęciem tabletki, powinny bezwzględnie skonsultować się z endokrynologiem. Preparatu nie powinny przyjmować też osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych oraz osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Wystarczy jedna dawka

Dawkowanie jodku potasu jest zależne od wieku i jak podkreśla dr Janusz Milejski, przyjmowanie kolejnych dawek nie jest konieczne.

W razie zagrożenia, tabletki z jodkiem potasu będą dystrybuowane w 29 bytomskich szkołach. Lista placówek dostępna jest na stronie Miasta Bytom: https://www.bytom.pl/aktualnosci/index/Bytom-przygotowany-do-Akcji-jodowej/idn:38353

Źródło: Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu
zdjęcie:pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.