Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

22 września, 2022

Jubileusz Szpitala Megrez w Tychach

Pół wieku działalności Szpitala Megrez – jubileusz, gala oraz wyjątkowe wyróżnienia od Marszałka Województwa Śląskiego i 50 tys. zł. na nowe łóżko porodowe od Prezydenta Tychów.
Szpital Megrez w Tychach jako jedna z najnowocześniejszych i najlepszych placówek w regionie obchodzi swoje 50. urodziny. Po 5 dekadach działalności, szpital świadczy specjalistyczną opiekę medyczną na 12 oddziałach leczniczych i w 4 zakładach diagnostycznych oraz dysponuje profesjonalnym sprzętem medycznym. Szpital to przede wszystkim jednak ludzie – wyspecjalizowany personel medyczny, kadra administracyjna i techniczna oraz pracownicy pomocniczy, bez których tyski szpital by nie powstał i dzięki którym dziś jest wiodącą lecznicą. Blisko 80 tys. świadczeń medycznych udzielanych każdego roku mieszkańcom Tychów i okolic to dowód na to, jak ważnym punktem na medycznej mapie całego województwa śląskiego jest Szpital Megrez. Z okazji Jubileuszu 50-lecia w holu głównym placówki wmurowano kapsułę z atrybutami czasów współczesnych, a na terenach zielonych posadzono 10 drzew symbolizujących dekadę funkcjonowania szpitala pod szyldem Spółki Megrez. Jubileusz zakończyła wieczorna gala, podczas której wręczono nagrody m.in.: zasłużonym pracownikom szpitala, a także wyemitowano film o historii placówki.


W środę, 21 września, w Szpitalu Megrez – Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach odbyły się oficjalne obchody Jubileuszu 50-lecia placówki. W uroczystości udział wzięli zarząd i dyrekcja Szpitala Megrez oraz zaproszeni goście, m.in.: Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów, Bernard Bednorz, Starosta Bieruńsko-Lędziński, reprezentujący Marszałka Województwa Śląskiego Piotr Czarnynoga, radny Sejmiku Wojewódzkiego oraz pracownicy szpitala. Wydarzenie prowadzone było przez znanego aktora Piotra Cyrwusa.

– Szpital to nie tylko budynek i najnowocześniejszy sprzęt, to przede wszystkim ludzie. Ostatnie miesiące pandemii pokazały, że my, jako zespół, kadra medyczna, administracyjna oraz techniczna, jesteśmy doskonale zorganizowani i damy sobie radę ze wszystkimi trudnościami. Cieszę się, że w tym wyjątkowym czasie na naszej drodze spotkaliśmy wiele osób i instytucji, które wsparły nas nie tylko materialnie. Tym wszystkim osobom bardzo dzisiaj dziękujemy. Życzę nam wszystkim, by nasze wspólne starania sprzyjały dalszemu rozwojowi szpitala Megrez przez kolejne 50 i więcej lat – mówiła Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez.

Symboliczne charakter uroczystości i przesłanie do przyszłych pokoleń
Po przemówieniach prowadzący Piotr Cyrwus odczytał fragmenty książki o historii tyskiej placówki, autorstwa ś.p. Dariusza Dyrdy „Megrez Wojewódzki czyli 50 lat szpitala”. Publikacja została wydana przez szpital w limitowanej edycji z okazji Jubileuszu. Główną częścią wydarzenia było uroczyste zamknięcie kapsuły czasu z pamiątkami czasów nam współczesnych i, która w symboliczny sposób prezentuje pół wieku działalności tyskiego szpitala. W kapsule znalazł się list do mieszkańców Tychów i Śląska z przyszłości podpisany przez Prezes Szpitala Megrez Mariolę Szulc, Prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę, Starostę Bieruńsko-Lędzińskiego Bernarda Bednorza, maseczka symbolizująca pandemię COVID-19 oraz opaska dla noworodków przychodzących na świat w Szpitalu Megrez z datą uroczystości. Ponadto w kapsule umieszczono pendrive z filmami prezentującymi historię szpitala oraz kilka błyskawicznych fotografii z dzisiejszej uroczystości, a także wydruk okładki książki jubileuszowej oraz egzemplarz aktualnego wydania gazety „Twoje Tychy” z artykułem o placówce. Kapsuła została zainstalowana w holu głównym szpitala. Kolejnym punktem programu było posadzenie na dziedzińcu 10 drzew symbolizujących dekadę funkcjonowania Szpitala pod szyldem spółki Megrez. Na przybyłych gości czekała również wystawa fotografii przedstawiająca szpital od jego początków, aż po czasy współczesne.
– Dla każdego człowieka bezpieczeństwo zdrowotne jest najważniejszą rzeczą. I my, jako reprezentanci samorządu, czyli tak naprawdę wszystkich mieszkańców miasta Tychy mamy obowiązek dbać o to bezpieczeństwo. Chciałem zapewnić, że dalej będziemy finansować rozwój szpitala. Nie zapominamy o tym, że trzeba jeszcze wybudować nowy blok operacyjny – mówił do pracowników szpitala i gości Andrzej Dziuba, prezydent Tychów – Tak jak Tychy, zgodnie ze swoim hasłem „Tychy – dobre miejsce”, tak szpital jest dobrym miejscem dla ludzi, którzy potrzebują pomocy, i za te 50 lat chciałem wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować.

Pół wieku historii i współczesność
Historia powstania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach sięga lat 50. XX wieku. W intensywnie rozbudowującym się mieście, stanowiącym ważny ośrodek przemysłowy brakowało nowoczesnej i wielospecjalistycznej placówki medycznej. Gdy zapadła decyzja o budowie nowego szpitala, już w 1959 roku wyznaczono inwestora przedsięwzięcia, a w 1963 roku wydano pozwolenie na budowę, które pełną parą ruszyły z końcem 60. lat. Pierwsi pacjenci zostali przyjęciu na początku marca 1971 roku. Jako pierwszy ruszył Oddział Chirurgii Ogólnej pod kierownictwem dr. Szczepana Łukasiewicza (także długoletniego Dyrektora Szpitala), a następnie Okulistyczny z ordynatorem dr. Leszkiem Niemcewiczem, Neurologii z dr. Kazimierzem Rapaczem, Ginekologiczno-Położniczy z dr. Ryszardem Wysockim, Noworodków z lek. med. Alicją Włodarz i Dziecięcy z dr. Jackiem Musiałowiczem. Od tego czasu skomplikowany organizm, jakim jest szpital, przeszedł szereg zmian – inwestycyjnych, administracyjnych oraz organizacyjnych. 1 czerwca 2012 r. nastąpił przełomowy moment w historii placówki, gdy prowadzenie szpitala przejęła spółka Megrez. Od października 2017 r. Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Megrez zarządza miasto Tychy oraz Powiat Bieruńsko-Lędziński.
– Dzisiaj Megrez jest w mojej ocenie sztandarową placówką medyczną w województwie śląskim, jedną z najlepiej działających, prosperujących i rozwijających się. Obserwując rozwój tego szpitala, chciałem powiedzieć, że tworzycie państwo jako załoga rodzinny klimat. Dziękuję za waszą pomoc, za waszą empatię, za waszą życzliwość. Dziękuję za wszystko. Niech kolejne lata upływają wam w zdrowiu, bo przede wszystkim to jest najważniejsze, żebyście mogli dalej pomagać – mówił ze wzruszeniem Bernard Bednorz, Starosta Bieruńsko-Lędziński.
Szpital Megrez prowadzi działalność leczniczą w 12 oddziałach. W placówce funkcjonują także Izba Przyjęć, nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej, Laboratorium, Zakład Rehabilitacji, nocna i świąteczna opieka zdrowotna czy ciesząca się dużą popularnością Szkoła Rodzenia „Bociek”. Oddziały wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i zapewniają pacjentom łącznie 343 łóżka. Sukces realizowanej misji potwierdza także ponad 78 tys. świadczeń medycznych, jakie rokrocznie wykonuje szpital. Co istotne, Megrez od lat z powodzeniem radził sobie z różnymi wyzwaniami, w tym największą próbą dla całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce – pandemią koronawirusa.
W marcu 2020 r. decyzją Ministerstwa Zdrowia Szpital Megrez stał się szpitalem zakaźnym, zajmującym się tylko osobami z podejrzeniem o zakażenie koronawirusem oraz chorymi na COVID-19.
– Wymagało to od nas szybkiego dostosowania się do nowej sytuacji i rzeczywistości. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników, pomocy wielu darczyńców i zrozumieniu pacjentów, udało nam się wygrać ten etap walki z pandemią. Była to dla nas wymagająca i cenna lekcja, a doświadczenie z tego okresu będzie procentować w przyszłości dla dobra naszych Pacjentów – mówi Mariola Szulc, Prezes i Dyrektor Generalny Szpitala Megrez.
Przyszłość placówki, inwestycje i plany rozwoju
W pierwszej połowie 2022 r. Szpital powrócił do normalnego trybu pracy i kontynuuje realizację długofalowych planów rozwoju i podnoszenia jakości udzielanych świadczeń medycznych. W toku jest największy w historii szpitala projekt informatyzacji, dzięki któremu mieszkańcy zyskają dostęp m.in. do specjalnego portalu Obsługi Pacjenta. Projekt „Wdrożenie elektronicznych usług medycznych w MEGREZ Sp. z o.o.” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego „Cyfrowe Śląskie”, którego finansowanie pochodzi z Funduszy Europejskich.
Istotną zmianą, jaką doceniają mieszkańcy miasta i okolic jest otwarty po gruntownym remoncie Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i udogodnienia dla rodzących. Przebudowano również izolatki na oddziałach, zainstalowano wielką myjnię służącą do dezynfekcji sprzętu, a także ukończono termomodernizację placówki polegającą na wymianie okien i elewacji. W wakacje na dachu budynku został zamontowany nowy neon, dzięki któremu Szpital jest widoczny z oddali i stanowi jeden z punktów orientacyjnych miasta. To nie koniec zmian – w planach na najbliższy czas jest także remont piątego piętra szpitala z Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu oraz modernizacja Oddziału Zakaźnego.
– Jestem z Państwem, żeby w imieniu Marszałka zadeklarować pomoc. To jest nasz Szpital, dzisiaj już nie wojewódzki, ale chcielibyśmy, żeby spółka Megrez w najbliższym czasie mogła być numerem jeden wśród szpitali o charakterze wojewódzkim i ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Jeszcze raz gratuluję wszystkim, którzy przez 50 lat trzymali ten szpital na świetnym poziomie – mówił w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Piotr Czarnynoga, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.
Podziękowania i wyróżnienia dla pracowników i przyjaciół Megrezu
Obchody 50-lecia Szpitala Megrez zakończyła wieczorna gala w tyskiej Mediatece, którą także poprowadził aktor Piotr Cyrwus. Była to okazja do podsumowania i przekazania podziękowań wszystkim tym, którzy przed laty tworzyli placówkę i po czasy obecne pracują na jej sukces. Wieczór uświetnił recital solowy Stanisława Soyki. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia – Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego, podziękowania Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby za długoletnią pracę na rzecz Szpitala Megrez oraz wyróżnienia Zarządu Szpitala Megrez – „Przyjaciel Megrezu”. Wyróżnienia „Przyjaciela Megrezu” otrzymali: Andrzej Dziuba, Prezydent Miasta Tychy, Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, Bernard Bednorz, Starosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Adam Matusiewicz, Urszula Paździorek-Pawlik a także Fundacja Anny i Roberta Lewandowskich. Jak podkreślała podczas gali Prezes Szpitala Mariola Szulc, fundacja Lewandowskich wspomogła szpital Megrez podczas pandemii jako jeden z dziewięciu placówek w kraju, doceniając ogromną rolę i potencjał tyskiego szpitala.
Co istotne, podczas gali, Prezydent Tychów w imieniu całego samorządu tyskiego wręczył Prezes Szpitala czek na kwotę 50 tys. zł., która ma zostać przeznaczona na zakup nowego łóżka porodowego.
Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego z rąk Marszałka Jakuba Chełstowskiego odebrali: Mariola Szulc, Prezes Zarządu Megrez Sp. z o.o. w Tychach, naczelna pielęgniarka Ilona Zawisza, Ordynator Oddziału Neonatologicznego dr n. med. Jarosław Groszko, a także Starszy Asystent Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej dr n. med. Wojciech Gwara.
Z rąk Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, za długoletnią pracę na rzecz Szpitala Megrez nagrody odebrali: lek. Piotr Karczmarczyk, Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego, lek. Jacek Kampa, Starszy Asystent Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej, lek. Lucjan Kirmes, Starszy Asystent Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym, Iwona Banaś, Pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologicznego, Anetta Piskorek-Wielgus, Pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Renata Świerkot, Pielęgniarka oddziałowa Oddziału Otolaryngologicznego, Alina Kostrzewa Pielęgniarka Oddziału Chorób Wewnętrznych, Bogumiła Krężelewska, Pielęgniarka operacyjna, Piotr Lubina, Pielęgniarz anestezjologiczny, Kazimiera Olekszyk, Pielęgniarka operacyjna, Anna Szyszka, Pielęgniarka Poradni Anestezjologicznej i Poradni Neurologicznej, Renata Toboła, Pielęgniarka Izby Przyjęć, Dorota Zioło, Pielęgniarka Oddziału Okulistycznego, Janina Babicka, Salowa Bloku Operacyjnego, Barbara Boryczko, Salowa Bloku Operacyjnego, Danuta Ficek, Salowa Traktu Porodowego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.