Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

26 lutego, 2020

Już jest! „Słownik Powstań Śląskich” – tom I

Z okazji rocznicy stulecia powstań śląskich Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach oddał do rąk czytelników pierwszy tom „Słownika Powstań Śląskich”, poświęcony wydarzeniom z 1919 roku.

Publikacja pod redakcją dr. hab. Macieja Fica i prof. zw. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka przybliży czytelnikowi wydarzenia, miejsca i osoby mające związek z I powstaniem śląskim. Różnorodność haseł pozwala spojrzeć na ten konflikt zbrojny z szerszej perspektywy. Kolejne tomy „Słownika”, dotyczące drugiego i trzeciego powstania śląskiego, ukażą się w latach 2020–2021. Po prawie 40 latach, które minęły od wydania „Encyklopedii Powstań Śląskich”, od dawna istniała potrzeba nowego opracowania encyklopedycznego, uwzględniającego aktualny stan badań naukowych i przedstawiającego powstania na Górnym Śląsku jako odrębny fenomen w historii Polski. Wydawcy zdecydowali się na przedstawienie kluczowych wydarzeń związanych z powstaniami śląskimi nie w postaci krótkich haseł, ale obszernych artykułów. Pozwoli to Czytelnikowi na szersze spojrzenie na dzieje Górnego Śląska w XX wieku, jako części wspólnej historii Polski i Europy po I wojnie światowej.

Publikacja wydana w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.
Książkę można zamówić pod linkiem: http://www.bs.katowice.pl/pl/wydawnictwa/2019/978-83-64210-74-7
Promocja odbędzie się w środę, 29 kwietnia 2020 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1)

Możliwość komentowania jest wyłączona.