Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

28 października, 2020

Kakauszale – V Fest Literacki


Piąta edycja Festu Literackiego „Kakauszale” przed nami. W tym roku, z powodu stanu epidemii, impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej, odbędzie się w wirtualnej formie. Organizatorzy zadbali jednak o to, żeby dostarczyć miłośnikom śląskości i śląskiej literatury wielu wrażeń. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek (29 października) o godz. 14:00 i będzie można śledzić je na stronie internetowej biblioteki, na profilu Facebook oraz na YouTube.

– Można powiedzieć, że „Kakauszale” to już taka nasza rudzka tradycja, która od pierwszej edycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej i innych miast. Dzięki tej imprezie chcemy promować śląskie książki i otworzyć się na to, co dzieje się poza granicami danego miasta, bo są książki, które powstają np. w Chorzowie, a mogą zainteresować wszystkich czytelników naszej aglomeracji czy też całego województwa śląskiego. Należy bowiem zauważyć, iż  do tego typu dokumentów niszowych w kontekście takim, że nie są promowane przez centralne media, trudno dotrzeć, a niejednokrotnie są to propozycje bardzo wartościowe – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – Niestety w tym roku koronawirus pokrzyżował nasze plany, dlatego nie możemy spotkać się we wspólnym gronie. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku już wszystko wróci do normy i wszyscy razem spotkamy się w  Stacji Biblioteka, żeby kontynuować tę piękną literacką tradycję – dodaje.
Uczestnicy tegorocznej edycji „Kakauszale” wezmą udział w podsumowaniu XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. Ks. Norberta Bonczyka. – Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, gdyż ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu – uważa Gałuszka. Kolejne wydarzenia to wernisaż „Gałuszka@Pilawa” i targi śląskiej książki, które będą polegały na prezentacji poszczególnych instytucji związanych ze śląską literaturą.
Podczas wirtualnego „Kakauszale” nie zabraknie też uroczystości wręczenia „Tabulki”, czyli honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznania tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX”. Wydarzenie to zostanie połączone z recitalem piosenki poetyckiej w  wykonaniu Wiktorii Mrugacz. Kto w tym roku zostanie laureatem „Tabulki”? Tego można będzie się dowiedzieć o godz. 14:30.
Warto dodać, że każdego roku motywem Festu są tzw. kakauszale, czyli łuski kawowe, z których naparu można było skosztować podczas poprzednich edycji wydarzenia. – Swym „oldschoolowym” charakterem kakauszale zawsze podkreślają ideę spotkania książkowego. W dzisiejszych czasach picie kakauszali nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej. Namawiam wszystkich do zaparzenia łuski kakaowej i wspólnego delektowania się napojem w domowych pieleszach podczas śledzenia wydarzeń festiwalowych w Internecie – powiedział Krystian Gałuszka.
Inauguracyjna transmisja będzie dostępna będzie na stronie domowej Biblioteki: http://biblioteka.r-sl.pl/ oraz na fanpage’u Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, a także na kanale YouTube.
Szczegółowy program czwartkowego wydarzenia online. :
– godz. 14. 00 – Finał XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka,
– godz. 14.30 – uroczystość wręczenia „Tabulki”, honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznanie tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX” połączone z recitalem piosenki poetyckiej w wykonaniu Wiktorii Mrugacz,
– godz. 15.30 – prezentacje autorskie: Wernisaż poetycki Gałuszka@Pilawa (prowadzenie red. Jacek Maczuch, gość specjalny Maciej M. Szczawiński),
– godz. 16.30 – targi śląskiej książki online (prezentacje: Biblioteka Śląska, Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Księgarnia Św. Jacka, Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskie, Polski Związek Filatelistyczny oddział Ruda Śląska, Silesia Progres, Śląsk Wydawnictwo Naukowe, Śląski Klub Fantastyki, Wydawnictwo Śląskie ABC – Marek Szołtysek).
Źródło: UM Ruda Śląska
Zdjęcie: pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.