Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Karuzela podatkowa powstrzymywanaZatrzymano kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa. Trzej zatrzymani mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a dwaj z nich trafili do aresztu.

Zatrzymań dokonali policjanci z katowickiej komendy oraz funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie. Celem działającej grupy przestępczej było uszczuplenie należności podatkowych. Ponadto zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw skarbowych polegających na podrabianiu i wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT, pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót częściami samochodowymi. Tak sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali właściwym miejscowo urzędom skarbowym, dzięki czemu doprowadzili do uszczupleń podatkowych w zakresie podatku VAT, wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej.

Zatrzymani, to trzej mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego. Wszystkim grozi nawet 15 lat więzienia.

Jest to kolejna realizacja w tej wielowątkowej sprawie prowadzonej od 2018 roku pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Wartość uszczupleń podatkowych w całym procederze szacowana jest na 37 milionów złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczono dalszych zatrzymań.
Weronika Herzog
źródło: Policja Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.