Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

KATOWICE AIRPORT Z PUNKTEM SZYBKICH TESTÓW ANTYGENOWYCH POD KĄTEM KORONAWIRUSA DLA PRZYLATUJĄCYCH Z KRAJÓW NON-SCHENGEN

W Katowice Airport, od 27 lutego br., udostępniona zostanie możliwość wykonania szybkich komercyjnych antygenowych testów diagnostycznych pod kątem koronawirusa dla pasażerów przylatujących z krajów nienależących do strefy Schengen (Non-Schengen). Punkt testowy zlokalizowany będzie przed kontrolą paszportową, a tym samym przed granicą państwa. W ten sposób spełnione zostaną wymogi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zapisy rozporządzenia umożliwiają zwolnienie pasażerów z kwarantanny, jeśli posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonany przed przekroczeniem granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Taką możliwość potwierdza Ministerstwo Zdrowia, w którego stanowisku czytamy, że jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny

Testy po przylocie do Pyrzowic wykonywane będą w wydzielonym w tym celu punkcie i przy ścisłym zachowaniu reguł sanitarnych. Pasażerowie, którzy będą chcieli poddać się testowi, na około 2 godziny przed pobraniem materiału nie powinni aplikować do nosa i gardła środków przeciwdrobnoustrojowych takich jak krople, aerozole czy maść, a bezpośrednio przed pobraniem materiału nie należy wydmuchiwać nosa.

Na pyrzowickim lotnisku od 28 stycznia br. działa już punkt w którym wykonywane są szybkie antygenowe testy diagnostyczne pod kątem koronawirusa dla pasażerów wylatujących do Królestwa Niderlandów – mowa tutaj o połączeniu linii lotniczej Wizz Air do Eindhoven. Punkt wymazowy zlokalizowany jest w kontenerze przed terminalem pasażerskim A.

Na lotnisku informację dotyczącą miejsca wykonywania testów antygenowych można uzyskać przy wejściu do terminalu pasażerskiego A (punkt pomiaru temperatury) oraz w punkcie informacji lotniskowej.

Wszystkie badanie realizuje Laboratorium Medyczne Lab-Med (www.lab-med.pl), które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot. Koszt testu po przylocie to 180 zł. Preferowana jest płatność kartą. W tej kwocie pasażer otrzymuje zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, potwierdzające uzyskany wynik testu, które przekazywane jest w formie wydruku lub drogą elektroniczną do 20 minut od pobrania materiału.

Źródło: Katowice Airport
Zdjęcie:Piotr Adamczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *