Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Katowice. Dbamy o Śródmieście!

System przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju i wciąż zyskuje nowe udogodnienia dedykowane mieszkańcom. Udostępniane narzędzia, jak między innymi specjalny e-harmonogram, mają na celu ułatwienie korzystania z usług w formie zdalnej. By jednak system był efektywny, ważna jest solidarność mieszkańców w zakresie odpowiedzialnego podejścia do gospodarki odpadami.

Nowy harmonogram odbioru odpadów w Śródmieściu działa od stycznia!
Jakiś czas temu unowocześniona została strona internetowa MPGK, na której znajduje się m.in. formularz do elektronicznego zgłaszania odbioru kontenerów i worków typu big-bag, a także przyjazny informator poświęcony zasadom selektywnej zbiórki odpadów. Pandemiczna rzeczywistość pokazała, że tego typu rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas i znacznie usprawniają pracę. Ponadto, od początku tego roku zmienił się harmonogram odbioru odpadów, który został zmodyfikowany dla usprawnienia wywozu z centrum miasta. Można go sprawdzić na stronie www.mpgk.com.pl. Istnieje również możliwość ściągnięcia harmonogramu dla swojego adresu do kalendarza w telefonie komórkowym, by nigdy nie przegapić terminu odbioru odpadów.
Złe zachowania pojedynczych osób wpływają na dyskomfort mieszkańców Katowic
Jednak mimo dostosowywania funkcjonalności do specyfiki centrum Katowic i potrzeb odbiorców, nie wszyscy stosują się do zasad i wyznaczonych harmonogramem terminów. – Prosimy mieszkańców i przedsiębiorców ze Śródmieścia, by przed przekazaniem odpadów do odbioru sprawdzili obowiązujące według harmonogramu daty – mówi Damian Stępień, dyrektor d/s administracyjno-eksploatacyjnych MPGK Katowice, które odpowiada za realizację zadań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie Katowic.
Zarządcy nieruchomości i osoby, którym zlecają wystawianie kubłów, często robią to, nie przejmując się harmonogramem. Efekt jest taki, że kontenery są umieszczane na zewnątrz na długo przed wywiezieniem odpadów przez MPGK, a zdarzają się zachowania zupełnie lekceważące wspólną przestrzeń. Przykładem tego jest wystawianie kubłów zaraz po wywiezieniu śmieci przez służby, mimo że przeoczenie terminu odbioru odpadów odroczy go do najbliższego terminu, zgodnego z harmonogramem. Tymczasem kontenery, które mają być wywiezione we wtorek, wystawiane są już w weekend, a nawet w piątek. Stąd częsty widok pojemników stojących na chodnikach, w niektórych miejscach właściwie przez cały tydzień.
Oznakowanie pojemników w śródmieściu i mandat za tapczan wystawiony poza harmonogramem odbioru
MPGK Katowice rozważa wprowadzanie oznakowania wszystkich pojemników w śródmieściu naklejkami identyfikującymi. W przypadku firm naklejki zawierałyby nazwę oraz adres, a w przypadku osób prywatnych informacje o nazwie ulicy i numerze domu.

Do tej pory pracownicy Działu Obsługi Klienta MPGK kontaktowali się z wszystkimi podmiotami, które nie dostosowały się do harmonogramu. Najczęściej uzyskiwaliśmy obietnicę poprawy – mówi Damian Stępień. – Niestety w naszej ocenie – co potwierdzają także sami mieszkańcy – nadal nie wszyscy stosują się do ustalonych zasad. Tylko w poprzednim tygodniu skontaktowaliśmy się z siedemnastoma podmiotami, głównie przedsiębiorcami, którzy wystawiali kontenery zbyt wcześnie lub tuż po odbiorze odpadów. Okazało się także, że część (szczególnie dużych) kubłów jest wystawiana na ulicy na stałe. Dzięki naklejkom ustalimy kto odpowiada za wystawiony niezgodnie z harmonogramem pojemnik, a to pomoże nam usunąć z krajobrazu miasta kubły stojące przez kilka dni na ulicy- dodaje dyrektor.
Dariusz Sierszeń, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowice, wskazuje również na inny aspekt nieprawidłowego wystawiania odpadów. – Wystawianie odpadów wielkogabarytowych w miejscach publicznych do tego niewyznaczonych oraz poza terminami ich wywozu nie jest niczym innym jak zaśmiecaniem miasta czy gminy i traktowane jest jako wykroczenie, zagrożone karą grzywny. Zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany – dodaje komendant.
Dbajmy o własne bezpieczeństwo.
W ostatnich dniach często dostajemy alerty o zagrożeniach związanych z silnym wiatrem. Kubły ze śmieciami i inne przedmioty pozostawione na zewnątrz podczas wietrznej pogody to realne zagrożenie. Nie tylko dla naszych pojazdów czy estetyki posesji, ale również – a nawet przede wszystkim – dla naszego zdrowia. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych!

Źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza

Możliwość komentowania jest wyłączona.