Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

18 lutego, 2025

Katowice wspierają seniorów w walce z samotnością – start programu „Obecność”


Samotność wśród seniorów to problem społeczny, który negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Program „Obecność”, który jest efektem współpracy miasta Katowice ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich, jest odpowiedzią na te wyzwania – oferuje starszym mieszkańcom Katowic (po 80. roku życia) możliwość spędzania czasu w towarzystwie zaangażowanych wolontariuszy. Wystartowały zapisy do programu.

– Na politykę senioralną w latach 2015–2024 przeznaczyliśmy łącznie ponad 400 mln zł. Mamy w Katowicach wiele ciekawych programów – jak możliwość naprawy drobnej usterki w ramach programu „Złota rączka dla seniora” czy opcja dowozu książki z biblioteki w ramach programu „Katowicka srebrna książka dla seniora”. Wśród naszych propozycji znalazła się także szeroka oferta zajęć sportowych i kulturalnych. Dla wielu seniorów najważniejsza w tym wszystkim jest możliwość porozmawiania z drugim człowiekiem. Stąd dla mieszkanek i mieszkańców naszego miasta po 80. roku życia uruchomiliśmy w Katowicach program „Obecność” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Celem projektu „Obecność” jest poprawa jakości życia seniorów poprzez budowanie więzi, rozwijanie pasji i wspólne uczestniczenie w aktywnościach. Program ma na celu stworzenie przestrzeni do nawiązywania i rozwijania długotrwałych relacji między seniorami a wolontariuszami. W ramach tych spotkań możliwe są różnorodne formy spędzania czasu, takie jak: rozmowy przy kawie lub herbacie, wspólne spacery, słuchanie muzyki, wyjścia do kina, teatru czy na koncerty. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty będą odbywały się co najmniej raz w tygodniu.
– Takie działania nie tylko przeciwdziałają samotności, ale również przywracają seniorom radość życia i poczucie bezpieczeństwa. Udział w programie jest całkowicie dobrowolny i bezpłatny. Seniorzy, którzy się na to zdecydują, mogą liczyć na regularny kontakt z wolontariuszem, który zostanie dopasowany do ich potrzeb i zainteresowań – zapewnia Joanna Mielczarek, członek zarządu i dyrektor operacyjna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które realizuje projekt „Obecność”. – Dzięki Programowi „Obecność” seniorzy otrzymują to, co najcenniejsze – czas i uwagę drugiego człowieka. Rozpoczęcie działań w Katowicach to dla nas kolejny krok w walce z ubóstwem relacji społecznych osób starszych, realizowanym przez Stowarzyszenie od ponad 20 lat – dodaje.
Seniorze, zgłoś się do programu!
Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich pod numerem telefonu – 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.00).
Wolontariusze są kluczowi dla programu „Obecność”. To osoby zaangażowane, empatyczne i gotowe poświęcić swój czas na pomoc seniorom. Ich zadaniem jest nie tylko towarzyszenie osobom starszym w codziennych aktywnościach, ale również budowanie z nimi bliskich i pełnych zaufania relacji. Dzięki tym działaniom seniorzy mogą na nowo odkrywać radość życia, odzyskać poczucie przynależności społecznej i przełamywać barierę izolacji.
Stowarzyszenie poszukuje i zaprasza do udziału w Programie także wolontariuszy. Chodzi o osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową cozaroznica.pl. Chętni zostaną zaproszeni na rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in. jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację ze osobą starszą, w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami programu. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich aktualnie działa już w 14 miastach w Polsce.
Samotność polskich seniorów
Według danych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, co czwarta starsza osoba w Polsce zmaga się z poczuciem osamotnienia. Problem ten jest szczególnie widoczny w grupie osób powyżej 80. roku życia – aż 13% z nich nie wychodzi z domu. Samotność seniorów to poważny problem społeczny, który negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne, prowadząc do wielu problemów zdrowotnych.
Według danych z końca 2023 roku, w Katowicach mieszkało prawie 17 tysięcy osób w wieku 80 lat i więcej. Wiele z nich żyje samotnie, nie mając z kim porozmawiać ani podzielić się swoimi troskami. To właśnie dla nich Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, przy współpracy z miastem uruchomiło w Katowicach program „Obecność”.
– W ramach tej współpracy Urząd Miasta Katowice był inicjatorem spotkań instytucji oraz organizacji prowadzących działalność na rzecz seniorów oraz organizujących wolontariat. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga w dotarciu do osób, które mogą być zagrożone samotnością, natomiast dzięki Regionalnemu Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i prowadzącemu je na zlecenie miasta Stowarzyszeniu MOST budowana jest sieć zaangażowanych w projekt wolontariuszy działających na terenie Katowic – wyjaśnia Agnieszka Lis, pełnomocniczka prezydenta ds. organizacji pozarządowych.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.