Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

28 stycznia, 2021

Katowickie NGO wykorzystały pakiety marketingowe i rozwojowe


Praca zespołu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z katowickimi organizacjami pozarządowymi, na przełomie roku, zaowocowała wspaniałym wzrostem NGO! Pakiety rozwojowe i marketingowe przyczyniły się do zwiększenia rozpoznawalności marki. Zakup sprzętów z kolei pozwolił na samodzielne tworzenie potrzebnych materiałów.

Kocówka 2020 roku okazała się dla zespołu OWES SWR niezwykle pracowita. Wspólnie z Miastem Katowice sfinansowali łącznie 17 pakietów marketingowych i rozwojowych! Katowickie NGO otrzymały wsparcie w postaci pakietów rozwojowych (ok. 10 tys. zł)  oraz  pakietów marketingowych (ok. 11 tys. zł). Przez cały listopad i grudzień organizacje pozarządowe, wspólnie z doradcami OWES SWR, opracowywały strategie marketingowe i rozwojowe, które następnie zostały wcielone w życie. Serdecznie zapraszamy do zobaczenia efektów naszej wspólnej pracy.
Do kogo trafiło wsparcie?
W wyniku otwartego naboru wpłynęło do nas prawie 30 zgłoszeń. Organizacje pozarządowe z Miasta Katowice chętnie przesłały do nas formularze, w których to opisywały swoją obecną sytuację. Zgłoszenia zawierały również plany na dalszy rozwój organizacji oraz pomysły, jakie chcieliby zrealizować. Zespół OWES SWR zgodnie z regulaminem, wybrał 17 organizacji, które otrzymały wsparcie w postaci pakietu rozwojowego i/lub pakietu marketingowego.
Organizacje z jakimi mieliśmy przyjemności współpracować w ostatnich miesiącach to:
• Ekumeniczna Fundacja Bethlehem
• Fundacja Oko w Oko z Rakiem
• Fundacja Podaruj Nadzieję
• Fundacja Prowitalni
• Fundacja Śląskie Anioły
• Fundacja ZaZuZi
• Hospicjum Świętego Franciszka
• Katolicka Fundacja Dzieciom
• Moby Dick Fundacja Rozwoju Czytelnictwa
• Stowarzyszenie Kurka Wodna
• Stowarzyszenie Kwestia Kultury
• Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem”
• Stowarzyszenie w Kręgu Natury
• Stowarzyszenie Wolnej Herbaty
• Stowarzyszenie Wspierające OGA

 
Na co przeznaczone zostały pakiety?
Pakiety pozwoliły zakupić niezbędny sprzęt, aby organizacje mogły aktywnie działać w swoich środowiskach. Przykładowo zakupiony został sprzęt fotograficzny z systemem montażu tła, czy sprzęt audio. Możliwe było również opłacenie stworzenia stron internetowych, zakup kampanii reklamowych w social mediach, opracowanie nowych projektów graficznych, ulotek, rollup-ów, banerów reklamowych. Wsparcie posłużyło także do zamówienia gadżetów reklamowych takich jak kubki, notesy, pendrive-y, kalendarze i długopisy z logotypem organizacji.
Ważnym elementem realizacji pakietów rozwojowych była również możliwość zorganizowania różnego rodzaju wydarzeń. Katowickie NGO w czasie pandemii radzą sobie doskonale – organizując wydarzenia online lub w klasycznej formie zachowując reżim sanitarny.
To co, zobaczymy jak im idzie?

Pakiet marketingowy  bardzo przydał się Ekumenicznej Fundacji Bethlehem, która na Załężu prowadzi Charytatywny Punkt Pomocy Rzeczowej „Otwarta Szafa”. Idea ta stanowi quasi-sklep, w którym nie płaci się za przedmioty. Jest to miejsce przyjmowania i wydawania różnego rodzaju rzeczy, ubrań i drobnych przedmiotów. Punkt Pomocy Rzeczowej ma na celu wspomaganie rozwoju wspólnoty i społeczności lokalnej.
  
Od wielu lat obserwujemy trend, w którym największym kanałem informacyjno-marketingowym staje się Internet. Większość materiałów promocyjnych i reklamowych trafia do sieci. Zdecydowanie, aby być widocznym, trzeba korzystać z mediów społecznościowych. Na tym polu świetnie radzi sobie Fundacja Śląskie Anioły, która to zdobyła bardzo dużą grupę obserwatorów na Facebooku oraz Instagramie. Fundacja nie posiadała własnej strony internetowej, na której mogłaby czytelnie i sumarycznie zamieścić wszystkie najważniejsze informacje. Zwłaszcza te istotne dla darczyńców. Dzięki pakietowi marketingowemu sytuacja zmieniła się. Fundacja ma obecnie wspaniałą stronę internetową i planuje jeszcze ją rozbudować! Zapraszamy do odwiedzin: www.slaskie-anioly.pl
 
Będąc dalej w tematyce social mediów, na uwagę zasługuje również Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, które od kilku lat szerzy wartości związane z ekologią. Ich profil na Facebooku śledzi kilka tysięcy osób, a treści przez nich wrzucane zawsze są sprawdzone i wiarygodne. Serdecznie polecamy! Stowarzyszenie ma w planach ruszyć z serią materiałów video dotyczących m.in. recyklingu. W tym działaniu z pewnością pomoże im zakupiony z pakietu sprzęt: nowoczesny laptop przystosowany do obórki zdjęć i filmów, aparat cyfrowy oraz smartfon. Z niecierpliwością czekamy na więcej efektów Waszej pracy z pasji.

Aż miło popatrzeć na rozwój działań Stowarzyszenia Kurka Wodna z Katowic! Panie uruchamiają właśnie sklep internetowy „Tyle Tego”. Poniżej prezentujemy zdjęcia z pierwszej sesji zdjęciowej, którą mogły wykonać profesjonalnym sprzętem zakupionym z pakietu rozwojowego. Jak widać domowe studio prezentuje się całkiem zgrabnie.
Dodatkowo panie zrealizowały akcję edukacyjną, na temat której więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
 
Katolicka Fundacja Dzieciom prowadząca świetlicę i przedszkole, w ramach pakietu otrzymała m.in. namiot, który posłuży im jako stanowisko informacyjno-promocyjne podczas organizowanych festynów. Wszyscy mamy nadzieję, że już w tym roku, w lecie, spotkamy się na jednym z takich plenerowych wydarzeń 🙂
 
Jak widać na zamieszczonych zdjęciu; młodzi, pełni energii i bardzo pozytywni ludzie z Kwestii Kultury otrzymali masę sprzętu multimedialnego. Aparat, flipchart czy też zestaw fotograficzny to elementy pakietu dzięki którym materiały tworzone przez organizację będą jeszcze lepszej jakości!

Hospicjum św. Franciszka w Katowicach w ramach pakietu otrzymali m.in. polary z logo, koszulki z logo, roll up, kubki. Ponadto pakiet przeznaczony został na realizację kampanii w mediach społecznościowej dot. wpłaty 1% podatku na rzecz Hospicjum.

Fundacja Oko w Oko z Rakiem swoją część pakietu przeznaczyła na zakup namiotu reklamowego i ciepłych polarów z logotypem Fundacji.

Pakiety marketingowe czy rozwojowe, to nie tylko kwestie związane z promocją organizacji. To również zakup sprzętów niezbędnych do zwiększenie jakości podejmowanych zadań. Fundacja ZaZuZi  działająca na rzecz niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, chorych i obciążonych różnymi dysfunkcjami swój pakiet postanowiła przeznaczyć na wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu może wykonywać zabiegi tlenoterapii w komorze hiperbarycznej.

Poznaliście już Prowitalnych? To stosunkowo młode stowarzyszenie na NGO-sowej mapie Katowic. Wsparcie jakie otrzymali od OWES SWR i Miasta Katowice posłużyło na zorganizowanie akcji promocyjnej i zakup gadżetów.

 W Kręgu Natury to organizacja, która m.in. organizuje cykl biegów promujący Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki” oraz nowo powstającą Dolinę Pięciu Stawów w Szopienicach. Wsparcie z pakietu przeznaczyli na rozwój swoich działań i organizację jednego z takich wydarzeń.

Autor: Agata Garczarczyk, Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej

Możliwość komentowania jest wyłączona.