Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Pandemia koronawirusa wywróciła życie do góry nogami, ale jedno się nie zmieniło. Wokół wciąż są ludzie potrzebujący, którzy czekają na pomoc, szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia. Oficjalnie otwarto bazę potrzebujących rodzin włączonych do tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki.

Na pomoc czeka tysiące rodzin. Darczyńcy mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej Szlachetnej Paczki. Tegoroczna edycja została zainaugurowana podczas transmisji live na Facebooku. Po raz pierwszy z powodu pandemii wolontariusze działający na terenie całego kraju nie mogli osobiście brać udział w ogólnopolskich i regionalnych wydarzeniach towarzyszących otwarciu bazy rodzin.

W tym roku Szlachetna Paczka pomoże m.in. osobom, które dotknęła pandemia COVID-19. Najczęściej to grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane: osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, wielodzietne. Koronawirus sprawił, że w tym roku potrzebujących jest więcej. Dla seniorki Józefy szczęście to życie, w którym już nigdy nie musiałaby wybierać – jedzenie czy leki. Pani Maria byłaby szczęśliwa, gdyby jej chory syn przespał choć jedną noc. W rodzinie pani Edyty szczęście przybiera postać ciepłych, zimowych butów dla dzieci. Szlachetna Paczka to właśnie takie, często dramatyczne historie.

Darczyńca po zapoznaniu się z historiami osób potrzebujących wybiera konkretną rodzinę lub dziecko, której potrzebna jest konkretna pomoc. W tym roku zostały uruchomione magazyny rejonowe, w których darczyńcy bezpiecznie będą mogli składać dary. Nad wszystkim czuwają wolontariusze. Ich kontakt z rodziną został w tym roku ograniczony do minimum. Darczyńcy zaś nie będą mogli spotkać się ze swoją rodziną. Niezmiennie pomocy udzielić można także wpłacając pieniądze na konto Szlachetnej Paczki.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny, który 20 lat temu zapoczątkowało Stowarzyszenie Wiosna. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Każdego roku kilkanaście tysięcy wolontariuszy w całej Polsce szuka rodzin, które wymagają wsparcia. Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Za początki projektu uznaje się rok 2000. Grupa studentów należących do Wspólnoty Indywidualności Otwartych, duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka, ówczesnego wikarego parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie, zrealizowała projekt „Twarzą w twarz”, polegający na dostarczeniu paczek z pomocą materialną dla trzydziestu ubogich rodzin mieszkających na krakowskim osiedlu Prokocim Nowy. Rok później powstało Stowarzyszenie Wiosna. W 2003 roku wolontariusze pomogli kilkuset rodzin w Krakowie, a w 2005 roku pomagano na terenie województwa małopolskiego. Od 2006 roku jest to ogólnopolska akcja, która z roku na rok rozrasta się. Darczyńcami są m.in. polska para prezydencka, znani sportowcy, czy też aktorzy. Paczkę przygotował w ostatnich latach także papież Franciszek.

Z danych Szlachetnej Paczki wynika, że około 2 mln osób w Polsce i w tym pół miliona dzieci żyje w skrajnym ubóstwie. Prawie 280 tysięcy seniorów ma około 19 zł na dzień na przeżycie. Co czwarta rodzina, do której wędruje pomoc Szlachetnej Paczki, ma mniej niż 8 zł dziennie w przeliczeniu na jedną osobę. Te liczby pokazują, jak ważne i potrzebne jest wsparcie.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.