Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

28 sierpnia, 2018

Kolejna próba odnowienia wodzisławskiej baszty

źródło fot.: Wikipedia

W wodzisławskim lesie miejskim na historycznym Grodzisku znajduje się neogotycka, wysoka na około 20 metrów baszta rycerska. Wybudowana została ponad 150 lat temu i znana jest dobrze wielu pokoleniom okolicznych mieszkańców, jako nieodłączny element lokalnego krajobrazu.

W 2004 roku wieża została zdewastowana – nieznani sprawcy podpalili ją. Od tego czasu wyremontowana została zaledwie elewacja zewnętrzna. Budowla daleka jest obecnie od dawnych lat świetności. Ale to się może zmienić.

Miasto po raz kolejny podejmuje próbę pozyskania środków finansowych na cel rewitalizacji obiektu. Obecnie wszystko zależy od radnych. Jeżeli na zbliżającej się sesji Rady Miejskiej wyrażą pozytywną opinię dotyczącą porozumienia o współpracy w ramach projektu „Silesianka” – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia, będzie to zielone światło dla złożenia wniosku o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Warto nadmienić, że miasto podejmowało w ubiegłych latach próby pozyskania tych funduszy przy współpracy z czeskim miastem Budziszów. Grant nie został jednak wówczas przyznany.

Obecnie Wodzisław Śląski zamierza starać się o wsparcie wraz z większą liczbą partnerów – wniosek ma zostać bowiem złożony przez Euroregion Silesia a pozostałymi partnerami mają być miasto Budziszów, Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry oraz gmina Jesenik nad Odrą. O ile partnerzy mają swoje cele inwestycyjne, a są nimi m. in. budowa dwóch wież widokowych we wspomnianym mieście i gminie, o tyle strona Wodzisławska liczy na przywrócenie baszty do użytku – gruntowny remont budynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą, aby przystosować je dla odwiedzających.

Gdyby wniosek tych podmiotów został rozpatrzony pozytywnie jest szansa nawet na 85% pokrycie kosztów inwestycji ze środków unijnych. Wówczas miasto planuje rozbudowę wieży i stworzenie platformy widokowej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.