Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Kolejne antysmogowe działania w Katowicach?


Z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku w Katowicach umiera ponad 600 osób. Z tego powodu katowiccy radni chcą zaostrzenia przepisów dotyczących walki ze smogiem.

– Kontrole i dopłaty to za mało. Czas wyznaczyć jasne cele i zacząć realnie dbać o czyste powietrze w Katowicach – argumentuje Patryk Białas, katowicki radny. W imieniu grupy radnych Koalicji Obywatelskiej złożyłem projekt uchwały dotyczącej walki ze smogiem, który będzie głosowany na najbliżej sesji rady miasta w dniu 19 marca br.

Nowe przepisy zakładają m.in. Zakaz spalania węgla w kotłach i piecach. Dopuszczalne będą paliwa gazowe, stosowanie kominków spełniających wymogi „ekoprojektu” lub spalanie paliw stałych tam, gdzie nie ma możliwości technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej i gazowej.

Projekt uchwały wskazuje Prezydentowi Miasta Katowice kierunki działania m.in. w zakresie udzielania dotacji z budżetu gminy na wymianę pieców itd. oraz wdrożenia programu osłonowego dla mieszkańców Miasta Katowice spełniających kryteria dochodowe do objęcia pomocą społeczną, którzy poniosą zwiększone koszty grzewcze lokalów mieszkaniowych, związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inny proekologiczny system.

W projekcie uchwały zawarto długi okres na dostosowanie ogrzewania. Wnioskodawca zakłada, aby ograniczenia weszły w życie od 1 września 2025 roku. (wh)

Możliwość komentowania jest wyłączona.