Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

02 listopada, 2020

Kosz na nakrętki wypełnia się w szybkim tempie

W czerwcu Stowarzyszenie Klucz Stop Społecznym Wykluczeniom złożyło petycję w Urzędzie Miasta, po której tydzień temu w centrum Katowic stanął kosz na nakrętki. Specjalne serce na Placu Szewczyka szybko się zapełnia.

Akcje zbierania nakrętek są bardzo powszechne, szczególnie w szkołach, ale również w innych miejscach publicznych. Zaletą tej inicjatywy jest promowanie wspólnotowych działań proekologicznych i umacnianie w ten sposób poczucia solidarności mieszkańców Katowic. Nakrętki będą zbierane w jednym miejscu, dzięki czemu nie będą zaśmiecać chodników, parków ani lasów. Lokalne szkoły także chętnie włączą się do akcji. Zbierać będzie można wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na ich kształt czy kolor. Do zbiornika mieszkańcy będą mogli wrzucać nakrętki po produktach spożywczych np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu będzie można zostawić również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach, płynach do płukania.

Zebrane nakrętki zostaną odkupione przez firmy zajmujące się recyklingiem, a dochód zostanie przeznaczony na funkcjonowanie m.in. szpitali, placówek medycznych, hospicjów, schronisk dla zwierząt na terenie miasta oraz osób potrzebujących.

Wolontariusze i inicjatorzy mają nadzieję, że przykład Katowic pomoże postawić ogólnodostępne kosze na nakrętki także w innych miastach województwa śląskiego.

Weronika Herzog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *